Radzymin, „miasto Cudu nad Wisłą”, przygotował na obchody 97. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 bogaty program wydarzeń patriotycznych, kulturalno-rozrywkowych, sportowych i rekreacyjnych. Główne uroczystości patriotyczne odbędą się na Cmentarzu Poległych 1920 w Radzyminie o godz. 17:00. Sierpniowe święto odzwierciedla silną tradycję historyczną Radzymina, związaną z przełomowym momentem Bitwy Warszawskiej – odbiciem miasta z rąk bolszewików 15 sierpnia 1920 r.
Uroczystości są objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP, zaś w Honorowym Komitecie organizacyjnym zasiadają: Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej abp Henryk Hoser.
Wydarzenia w dniu 15.08.2018
Najważniejszym i najbardziej doniosłym punktem uroczystości jest rocznicowa Msza Święta i Apel Poległych, które rokrocznie 15 sierpnia odbywają się na Cmentarzu Poległych 1920 w Radzyminie o godz. 17:00. Gośćmi tych uroczystości są przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowcy, licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści.
Dzień rozpoczną cykliczne wydarzenia sportowe: XXVI półmaraton Bieg 1920, XXVII Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” i XXVII Turniej Brydżowy im. J. Połulicha. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników sportów motorowych – przez miasto przejadą uczestnicy XVII Rajdu Motocyklowego MotoCud. Podczas otwarcia rajdu motocykliści zasadzą Dąb Katyński w alei przy Cmentarzu Poległych 1920. O godz. 16:00 w ramach „MotoCudu” odbędą się pokazy stuntu motocyklowego.
Przez cały dzień w centrum Radzymina będzie dostępna wystawa sprzętu wojskowego, podczas której będzie można z bliska obejrzeć m.in. czołg PT-91, transporter opancerzony Rosomak, samochód rozpoznawczy HMMWV, armatę przeciwlotniczą ZU-23-2 i inne rodzaje broni, wykorzystywanej przez Wojsko Polskie. Wystawę w Radzyminie z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Gwiazdą wieczoru 15 sierpnia w Radzyminie będzie Sylwia Grzeszczak, której koncert rozpocznie się o godz. 21:45. Wcześniej, o godz. 20:15 na scenie głównej na pl. T. Kościuszki, wystąpi kabaret „Paranienormalni”, zaś pomiędzy tymi występami publiczność będzie mogła podziwiać pokaz laserowy. Wieczorne koncerty poprzedzi występ zespołu „Alex with Revenge” z Kobyłki.
Dla rodzin z dziećmi Gmina Radzymin przygotowała specjalną „Strefę Rodzinną” w parku ks. Eleonory Czartoryskiej ze spektaklami, konkursami i animacjami dla najmłodszych.
foto: Paweł Pyrz
Specjalne punkty wydawania Radzymińskiej Karty Mieszkańca
W ciągu świątecznego dnia 15 sierpnia mieszkańcy Gminy Radzymin będą mogli wyrobić sobie Radzymińską Kartę Mieszkańca w specjalnie przygotowanych punktach wystawiania kart. Będą one zorganizowane w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin przy pl. T. Kościuszki 2 w godz. 11-17 oraz na stoisku w „Strefie Rodzinnej” w Parku im. ks. Eleonory Czartoryskiej w godz. 13-18.
Program Radzymińskiej Karty Mieszkańca działa od początku lipca i cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców – przez pierwszy miesiąc jego działania wystawiono blisko dwa tysiące kart. Uprawniają one do bezpłatnych przejazdów komunikacją gminną, zniżek na zajęcia sportowe, edukacyjne i kulturalne, skorzystania z gminnego Bonu Malucha, a także do rabatów w firmach partnerskich programu. Na karcie można również zakodować bilety ZTM Warszawa.
Radzymińską Kartę Mieszkańca mogą otrzymać wszyscy mieszkańcy Gminy Radzymin, którzy rozliczają podatek dochodowy w Urzędzie Skarbowym w Wołominie. Na wniosek rodziców karta jest wydawana również dzieciom.
Tradycja obchodów 15 sierpnia w Radzyminie
Tradycja obchodów zwycięskiej Bitwy Warszawskiej jest mocno zakorzeniona w społeczności Radzymina i sięga czasów międzywojennych. Odbicie miasta z rąk bolszewików 15 sierpnia 1920 roku było jednym z punktów zwrotnych bitwy Warszawskiej. Miasto i mieszkańcy mocno ucierpieli w czasie walk, wspierając polskie wojska. W Radzyminie znajduje się też jeden z największych cmentarzy wojennych z roku 1920 r., gdzie rokrocznie w Święto Wojska Polskiego odbywają się państwowe uroczystości. Program obchodów realizowany jest przy współpracy m.in. z Ministerstwem Obrony Narodowej i Wojskiem Polskim, a w szczególności z dowództwem Garnizonu Warszawa, które co roku zapewnia uroczystą oprawę wojskową. W obchodach w Radzyminie bierze udział wielu znamienitych gości, przedstawicieli władz państwowych, lokalnych i kościelnych, a także liczni mieszkańcy z najbliższych okolic i z całej Polski. Obchody są organizowane z myślą, że 97. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 po raz kolejny przypomni społeczeństwu znaczenie walk, które zaważyły o dalszych losach Polski, Europy i świata.
źródło: UM Radzymin