W dniach 7-10 lipca br. roku odbywały się uroczystości w Wilnie poświęcone 73 rocznicy powstania wileńskiego „Ostra Brama”. Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu wileńskim „Na Rossie”.
Na apel narodowy stawiły się poczty sztandarowe żołnierzy Armii Krajowej w tym z Klubu Weteranów Armii Krajowej w Wilnie, Związek Polaków na Litwie, Oddziały Nowogródzkie reprezentowała pani Pułkownik Weronika Sebastianowicz wraz ze swoimi podkomendnymi. Na Rossę przybyli również żyjący w Wilnie żołnierze Armii Krajowej, członkowie ich rodzin, sympatycy krzewiący etos Armii Krajowej, Stowarzyszenie Brygada Inki z Czarnego, grupy młodzieży z Warszawy, Wilna, Grodziska Mazowieckiego. Przedstawicie władz Państwowych na czele z Konsulem Generalnym na Litwie oraz przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W ramach współpracy Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w uroczystościach brali również udział mieszkańcy Wołomina.
Decyzja walki o Wilno zapadła na odprawie dowódców okręgów AK Wilno i Nowogródek w Warszawie, w dniu 12 czerwca 1944 r. Rozmijała się ona zupełnie z podstawową koncepcją „Burzy” tj. rozbijania tylnych straży wycofujących się Niemców, jednak była w pełni uzasadniona. Komenda Główna AK zdała sobie, bowiem sprawę z tego, że nie sposób grać roli gospodarza bez usadowienia się w wielkich miastach. A zatem zadecydowano, że walkę należy prowadzić nie poza wielkimi miastami, ale właśnie o nie.
Cel tej operacji został jednoznacznie sprecyzowany w wydanym 26 czerwca 1944 r. rozkazie komendanta Okręgu Wileńskiego AK ppłk Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, któremu 1 czerwca podporządkowano w charakterze podokręgu – Okręg Nowogródzki. W rozkazie tym „Wilk”, stojący na czele całości sił mających realizować założenia „Burzy” w tych dwóch okręgach, nakazywał oddziałom AK uderzyć na Wilno i zdobyć je samodzielnie przed wkroczeniem wojsk radzieckich, by w ten sposób „walką żołnierza polskiego zadokumentować polskość i nienaruszalność ziem północno – wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej”.
Czytaj więcej na stronie: www.armiakrajowa-lagiernicy.pl
Zapraszamy do obejrzenia filmu z 72 rocznicy operacja „Ostra Brama”, w której również uczestniczyli mieszkańcy Wołomina:
Monika Brzezińska
Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej