Chwała i cześć bohaterom

0
192

W niedzielę 28 lutego 2016 roku o godzinie 9.00 odbył się II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych objęty patronatem narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy.

DSC_1164Uczestnicy zgromadzili się przy ul. Niepodległości w Wołominie, która była jednocześnie początkiem trasy. Bieg ma na celu spopularyzowanie biegania jako zdrowego sposobu na życie wśród mieszkańców Wołomina i Kobyłki, lecz przede wszystkim uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy wykazali się męstwem, patriotyczną postawą i przywiązaniem do tradycji niepodległościowych.

Uroczystość rozpoczęła Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan wystrzelając z pistoletu startowego, po którego sygnale bieg rozpoczęło około stu uczestników. Podczas tegorocznego biegu chętnych było dwa razy więcej niż w ubiegłym. Miejmy nadzieję, że frekwencja będzie rosła z roku na rok aby za kilka lat „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” był bliższy większej ilości mieszkańców Gminy Wołomin. Po przebyciu przełajowego odcinka mierzącego 5889 metrów na mecie na uczestników czekały medale, a dla najszybszych zawodników puchary i miejsce na podium.

Na obchodach Pamięci Żołnierzy Wyklętych oprócz Elżbiety Radwan obecni byli również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Burmistrz Kobyłki Robert Roguski, Profesor Jan Żaryn, Bogdan Grzenkowicz oraz Dariusz Loranty, którzy wręczając nagrody uczestnikom wypowiadali się na temat Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podkreślając jak ważne jest upamiętnianie i oddanie wyrazów szacunku tym wyjątkowym ludziom, którzy poświęcili dla nas najwyższą możliwą cenę – ofiarę życia. „ II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” objęty został patronatem narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy, Patronatem Burmistrza Wołomina i Kobyłki oraz Starostwa Powiatowego w Wołominie.