MegaMisja szkolnych świetlic

0
212

Szkoły z Marek, Radzymina, Kobyłki i Łąk  zakwalifikowało się programu Fundacji Orange – MegaMisja.

Zakwalifikowane szkoły z powiatu wołomińskiego:

  • Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żołnierzy AK II Rejonu Celków w Markach
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Radzyminie
  • Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Bohaterów Bitwy Ossowskiej w Kobyłce
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Praxis w Łąkach

To pierwszy program edukacji cyfrowej adresowany do świetlic szkolnych w Polsce, wpisuje się on także w podstawę programową.

MegaMisjaOrange

Szkoły uczestniczące w tej inicjatywie wzbogacą ofertę świetlicową o cykl zajęć z zakresu odpowiedzialnego korzystania z internetu i nowych mediów dla dzieci z klas 1-3. Takie aktywności odbywać się będą raz w tygodniu i towarzyszyć im będzie dobra zabawa. W każdy etap MegaMisji wprowadzi najmłodszych krótka animowana historia o cyfrowym laboratorium, w którym rozrabia pewien tajemniczy Psotnik. Rozwiązując zadania, rysując, dyskutując i pomagając złapać Psotnika, dzieci będą uczyć się rozważnego korzystania z technologii. Dowiedzą się m.in.: jak dbać o anonimowość w sieci, jak kulturalnie się w niej zachowywać, jak odróżniać treści wiarygodne od niewiarygodnych. Takie przygotowanie jest niezbędne, aby młodzi internauci poruszali się w internecie w sposób ostrożny i bardziej świadomy. Bo choć dosyć sprawnie radzą sobie z techniczną obsługą nowoczesnych sprzętów, nie zawsze wiedzą, jak robić to w pełni odpowiedzialnie i używać do wartościowych celów – nie tylko do gier i rozrywki, ale też do nauki.
Za wykonanie kolejnych zadań świetlice otrzymają od Fundacji Orange nagrody, m.in. tablety, książki, materiały plastyczne, gry, zabawki.

MegaMisja angażuje także wychowawców świetlic, oferując im dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych i scenariuszy zajęć. Mogą liczyć na wsparcie merytoryczne od Fundacji przez cały okres trwania programu.
Inicjatywa odpowiada na oczekiwania rodziców. Jak pokazuje sondaż, aż 80 procent rodziców postrzega świetlice szkolną jako odpowiednie miejsca do nauki tego typu treści.

Zajęcia w zwycięskich świetlicach szkolnych wystartują wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Rozpoczynającą się, pierwszą edycję programu MegaMisja poprzedził pilotaż, w którym udział wzięło 50 szkół. Z zajęć w nowej edycji skorzysta łącznie 300 nauczycieli i ponad 5400 dzieci.

Ambasadorami programu są Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci oraz Magdalena Kumorek, aktorka.

Gratuluję zwycięskim świetlicom! Trzymam kciuki za wszystkie 300 szkół, które zakwalifikowały się do pierwszej edycji MegaMisji. Jestem pewna, że uczniowie sporo się dowiedzą, a przy tym będą się świetnie bawić. Chętnie odwiedzę uczestników programu i sama się o tym przekonam.- Magdalena Kumorek Ambasadorka programu MegaMisja.

Pełna lista placówek wybranych do pierwszej edycji dostępna na: https://megamisja.pl

Grafkia_MegaMisja_2