Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w Radzyminie, 15 sierpnia 2019 r.

0
276

Z okazji święta 15 sierpnia Radzymin zaprasza na uroczystości patriotyczne, które rozpoczną się o godz. 17:00 od Mszy Świętej na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920, po których nastąpi część oficjalna i Apel Poległych. Gmina Radzymin przygotowała też bogaty programie wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. W tym dniu z Radzymina wystartuje XXVIII półmaraton „Bieg 1920”, przez miasto przejedzie parada tysiąca motocykli z XVIII Zlotu MotoCud, a gwiazdą wieczoru będzie zespół „Golec uOrkiestra”.

Wśród nowości w tegorocznym radzymińskim programie obchodów znajdzie się m.in. wystawa pt. „Generał Haller i Jego Żołnierze” (wernisaż w sobotę 10 sierpnia), przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. 16 sierpnia br. z Radzymina wystartuje wyścig kolarski „Tour Bitwa Warszawska 1920” – kolarze będą ścigali się w o puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego na trasie Radzymin-Płock.

Dla rodzin z dziećmi gmina Radzymin we współpracy z Wojskiem Polskim przygotowała wystawę sprzętu wojskowego. Wojskowe pojazdy, sprzęt i pokaz uzbrojenia będzie można oglądać w parku w centrum miasta. Obok wystawy stanie miasteczko harcerskie 9 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych ZHP „Labirynt”. Natomiast w Parku Czartoryskiej będzie można odetchnąć w „Strefie Rodzinnej”, gdzie na rodziny z dziećmi będą czekały piknikowe atrakcje, występy i animacje.

Miłośnicy sportów motorowych z pewnością będą chcieli obejrzeć paradę motocyklową XVIII Międzynarodowego Zlotu MotoCud, która przejedzie przez miasto około południa, a także show na motocyklach Harley-Davidson, przygotowany przez organizatorów MotoCudu (centrum miasta godz. 16:00).

Uroczystości patriotyczne

Główne uroczystości rocznicowe i z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie przy al. Jana Pawła II. O godz. 17:00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta, po której nastąpi część oficjalna i Apel Poległych, a następnie złożenie kwiatów na mogiłach żołnierzy, poległych w 1920 r. Uroczystą oprawę wojskową zapewni Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Wcześniej – o godz. 15:00 przy pomniku premiera Wincentego Witosa na pl. Wolności odbędzie się krótka, tradycyjna uroczystość upamiętniające wizytę Premiera RP na linii frontu w Radzyminie.

Do radzymińskiej tradycji należy też oddanie hołdu bohaterom 1920 roku i zasadzenie Dębu Katyńskiego przez uczestników XVIII Zlotu Motocyklowego MotoCud. Ta uroczystość odbędzie się o godz. 11:30 przy Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 i rozpocznie zlot. Tegoroczne drzewo jest poświęcone Janowi Jędrzejowskiemu, który zginął w kwietniu 1940 r. w Charkowie.

Koncerty i wydarzenia kulturalne

Co roku 15 sierpnia tłumy widzów przyciąga do Radzymina atrakcyjny program kulturalny. W tym roku gwiazdą wieczoru będzie zespół „Golec uOrkiestra”, który zagra od godziny 21:00. Ten występ poprzedzi widowisko muzyczne „Kobiety według Młynarskiego” (godz. 19:45), przygotowane przez artystów z Bydgoszczy oraz występ radzymińskiego zespołu „All the Same” (godz. 18:30). Wszystkie koncerty odbędą się na scenie głównej na pl. T. Kościuszki.

Na wspomnianej już wystawie „Generał Haller i Jego Żołnierze” będzie można podziwiać unikatowe zdjęcia Generała, który odwiedził Radzymin 18 sierpnia 1920 r., aby nadać ordery Virtuti Militari bohaterom walk na ziemi radzymińskiej. Podczas wernisażu wystawy w sobotę 10 sierpnia o godz. 18:00 będzie można wysłuchać krótkiej prelekcji historycznej i obejrzeć fabularyzowany film dokumentalny „Błękitna Armia 1917-1919”. Wystawa będzie dostępna w foyer Miejskiej Sali Koncertowej do połowy września br.

Muzycznym akcentem, który rozpocznie rocznicowy program kulturalny, będzie Gala XVI Festiwalu Operetkowo-Operowego na Mazowszu (niedziela 11 sierpnia, godz. 16:00 w hali ROKiS). Festiwal, przygotowany przez p. Beatę Wardak i Europejską Fundację Sztuki Wokalnej, ma w Radzyminie swoją wierną widownię, która co roku podziwia sztukę wokalną na najwyższym poziomie.

W programie obchodów jest także pokaz filmu dokumentalnego o wizycie Jana Pawła II w Radzyminie w 1999 r. pt. „Przyjadę, jeśli Bóg pozwoli”. Film został zrealizowany z okazji 20-tej rocznicy wizyty. Ukazuje jej kulisy oraz wspomnienia ludzi, którzy przygotowywali i uczestniczyli w tym niezwykłym spotkaniu z Ojcem Świętym, który modlił się w Radzyminie przy grobach bohaterów z 1920 r. Pokaz filmu odbędzie się w piątek 9 sierpnia o godz. 19:00 w Miejskiej Sali Koncertowej.

Sport i rekreacja

Największym wydarzeniem sportowym 15 sierpnia jest XXVIII Półmaraton Cudu nad Wisłą „Bieg 1920”, którego meta i start znajdują się na pl. T. Kościuszki w Radzyminie. Start główny jest zaplanowany na godz. 9:00, biegacze pokonują trasę, która biegnie pętlą z Radzymina do Kraszewa i z powrotem do Radzymina. Oprócz ogólnych kategorii wiekowych biegacze będą też kwalifikowani w kategoriach „Żołnierz Polski” oraz w kategoriach dla niepełnosprawnych. Bieg 1920 stanowi kontynuację międzywojennej tradycji biegów ku czci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Głównym organizatorem jest Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu. Więcej informacji: www.bieg1920.pl.

W piątek 16 sierpnia w samo południe z Radzymina wystartuje główny wyścig kolarski „Tour Bitwa Warszawska 1920” w ramach zawodów „Mazowsze Tour o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego”. Miasteczko rowerowe będzie się znajdować w centrum Radzymina, kolarze przejadą rundą honorową po mieście. Ponad 200-kilometrowa trasa prowadzi do Płocka. Aby uczcić pamięć Bohaterów zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920, do rywalizacji staną zawodowi kolarze, amatorzy, młodzież oraz dzieci. Program zawodów „Mazowsze Tour” obejmuje także dwa kryteria uliczne: Tor Modlin (17.08) i Legionowo (18.08). Organizatorem wyścigu jest p. Dariusz Banaszek i Klub Kolarski Panorama – Warszawa. Więcej informacji: www.tourbitwawarszawska1920.pl.

Amatorom kolarstwa polecamy też jeszcze jedne zawody na dwóch kółkach – XVIII Wyścig Cudu nad Wisłą im. Henryka Różyckiego, organizowany przez klub Akademia Michała Podlaskiego UKS Victoria Radzymin. Wyścig odbędzie się 1 września br., także w dziecięcych i młodzieżowych kategoriach wiekowych. Trasa wyścigu poprowadzi szosami gminy Radzymin i Dąbrówka, miasteczko rowerowe na pl. Kościuszki będzie otwarte dla zawodników i kibiców od rana do zakończenia dekoracji zawodników około godz. 16:00. Informacje na profilu Wyścigu „Cud nad Wisłą” im. Henryka Różyckiego na Facebooku.

Pozostałe wydarzenia sportowe i rekreacyjne:

  • XXX Jubileuszowy Turniej Brydżowy im. J. Połulicha (15.08.2019)
  • XXIX Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” (15.08.2019)
  • Turniej piłkarski „Cud nad Wisłą” dla dzieci z roczników 2010 i 2011 (17.08.2019), organizator: RKS Mazur
    Zawody Wędkarskie „Cud nad Wisłą” (11.08.2019)

Więcej informacji o programie i szczegółach wydarzeń można znaleźć na stronie www.radzymin.pl.