Ruszyła zintegrowana komunikacja miejska

0
208

W Dzień Dziecka 1 czerwca ruszyła w Wołominie zintegrowana komunikacja miejska obsługiwana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Dzięki temu mieszkańcy Wołomina mogą już jeździć komunikacją na tym samym Wspólnym Bilecie i w naszej gminie i w Warszawie.

To niewątpliwa duża zaleta nowej komunikacji. Musimy mieć jednak świadomość, że dopiero po zakończeniu modernizacji kolei w 2017 roku, która obecnie znacznie utrudnia wiele rzeczy, poczujemy zaplanowaną właściwą zmianę jakościową całego systemu komunikacji zbiorowej w naszym regionie.

SchematZTMWołomin

Jednak już od 1 czerwca mamy w gminie Wołomin 4 linie autobusowe, obsługiwane głównie przez pojazdy marki Mercedes, oznakowane zgodnie ze standardami ZTM, które będą zatrzymywać się na przygotowanych przez gminę tzw. peronach przystankowych. Przystanki będą specjalnie oznaczone przez ZTM, na każdym przystanku będzie rozkład jazdy danej linii.

LINIE WOŁOMIŃSKIEJ KOMUNIKACJI

  • L35Linia L35 komunikuje Stare Grabie ze stacją PKP Wołomin poprzez Nowe Lipiny, Duczki i Nowe Grabie; z zaplanowanymi 10 kursami w dzień powszedni i 5 w soboty.
  • L36Linia L36 łączy Duczki, Lipinki, Zagościniec ze stacją PKP, Helenów, Czarną ze Szpitalem Powiatowym; z zaplanowanymi 10 kursami w dzień powszedni i 5 w soboty.
  • L37Linia L37 z Turowa jedzie do stacji PKP Wołomin, poprzez Ossów, Leśniakowiznę, Cięciwę, Majdan, Mostówkę, Stare Lipiny i os. Niepodległości, z zaplanowanymi 11 kursami w dzień powszedni i 6 w soboty.
  • L38Linia L38 połączy północny i południowy Wołomin: od Szpitala będzie dojeżdżać do ulicynGranicznej w Wołominie, poprzez Sławek ulicą Gdyńska i Tęczową, centrum Wołomina, os. Partyzantów, z zaplanowanymi 14 kursami w dzień powszedni i 7 w soboty.
  • L40Dodatkowym ułatwieniem jest marecka linia L40. Swój bieg rozpoczyna w Markach przy pętli autobusowej przy ul. Dużej, następnie Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego i drogą wojewódzką 631 przejedzie do Nadmy i Kobyłki, po czym ulicą Armii Krajowej dotrze do Szpitala Powiatowego w Wołominie. Dalej ulicą Armii Krajowej do przejazdu kolejowego w ulicy Sikorskiego, Wileńską i Legionów do stacji kolejowej PKP Wołomin.

POBIERZ AKTUALNE ROZKŁADY JAZDY 1 czerwca 2016

Posiadając tzw. elektroniczną warszawską kartę miejską lub na przykład bilet dobowy, będziemy mogli na tym samym bilecie wyjechać rano wołomińską komunikacją miejską do stacji PKP, pociągiem do Dworca Wileńskiego, przesiąść się do Metra, dojechać nim do stacji Plac Bankowy, a stamtąd tramwajem lub autobusem pod Pałac Kultury, a później wieczorem na tym samym bilecie wrócić do Wołomina tymi samymi środkami lokomocji.
Dla mieszkańców Gminy Wołomin to duże ułatwienie i duża oszczędność. Dodatkowo w tym zintegrowanym systemie uczestniczą gminy Kobyłka, Zielonka i Marki i na tamtych liniach również obowiązuje Wspólny Bilet.

Bilety obowiązujące w komunikacji miejskiej w Wołominie

Korzystając z komunikacji będzie można używać biletów okresowych ZTM, także ulgowych (dobowego, weekendowego, 30 dniowego, 90 dniowego, biletu seniora – dla osób powyżej 65 roku życia, mogą kupić jeden bilet całoroczny za 50 zł). Seniorzy powyżej 70 roku życia mogą jeździć bezpłatnie.

Dla tych osób, które nie korzystają z komunikacji warszawskiej istnieje możliwość zakupu Wspólnego Biletu tylko na II strefę lub biletów jednorazowych i miesięcznych tylko na wołomińska komunikację miejską.

Koszt biletów lokalnych

Bilet jednorazowy normalny na jedną linię będzie kosztował 2 zł, ulgowy 1 zł, bilet miesięczny normalny na jedną linię to koszt 60 zł, ulgowy 30 zł. Te bilety będzie można kupić bezpośrednio u kierowcy autobusu.

Rozkłady jazdy opublikowane są na stronie wolomin.org, na FB profil Wołomin oraz na stronach ztm.waw.pl w zakładce Rozkłady jazdy. Będą również opublikowane w najbliższym wydaniu bezpłatnego Informatora Urzędu Miejskiego „Nasz Wołomin”.

Uczestnicy konferencji:

  • Elżbieta Radwan – Burmistrz Wołomina,
  • Edyta Zbieć – Zastępca Burmistrza Wołomina,
  • Wiesław Witek – Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego,
  • Maciej Florczak – Specjalista Działu Transportu Aglomeracyjnego.