„Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”

0
220

Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska ze Strachówki po raz dwunasty organizuje imprezę plenerową „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”.

Jest to przedsięwzięcie nawiązujące do historycznych wydarzeń, które miały miejsce w Strachówce 25 kwietnia 1818 roku.

Z dworu babci Hilarii Sobieskiej i jej męża Józefa Sobieskiego, posła na Sejm Wielki wyjechali bryczkami do pobliskiego kościoła parafialnego w Sulejowie nowożeńcy, ich wnuczka Ludwika Ździeborska i Jan Norwid. Ślubu młodej parze udzielał ówczesny proboszcz parafii ksiądz Jakub Dost. Wiedzę o tych niezwykłych wydarzeniach, rodzinie Sobieskich i Norwidów oraz życiu i twórczości Cypriana Norwida popularyzujemy od wielu lat w różny sposób, o czym można przeczytać i zobaczyć na naszej stronie www.rzeczpospolitanorwidowska.pl.

W tym roku barwny korowód bryczek i wozów konnych z parą młodą, gośćmi w szlacheckich strojach, inscenizacja szlacheckiego wesela, koncert muzyczny i biesiada weselna z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich odbędzie się 24 kwietnia 2016 r. w niedzielę. Rozpoczynamy Mszą Świętą o godz. 12:00 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strachówce.

W korowodzie weselnym rodziców Cypiana Norwida – Vademecum 2008

Plakat Vademecum 2016