Wołomin będzie kształcił w zawodach medycznych

0
246

Decyzją Radnych Województwa Mazowieckiego w Wołominie powstanie Medyczna Szkoła Policealna, która będzie kształcić w zawodach z branż medycznej i pomocy społecznej. Łączny koszt utworzenia placówki to 5 mln zł.

Okołowarszawskie powiaty dynamicznie się rozwijają. W Wołominie rozbudowywany jest obecnie szpital powiatowy. W związku z czym uruchomienie szkoły medycznej właśnie w tym mieście ma sens. Po decyzji sejmiku czas na realizację projektu – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego decyzja o powstaniu szkoły to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. – Większa zachorowalność, a także starzenie się społeczeństwa powodują, że na rynku pracy cały czas brakuje pracowników z branż medycznych i okołomedycznych, np. pomocy stomatologicznych czy sekretarek medycznych. Chcemy, aby szkoła kształciła właśnie w takich kierunkach.

Szkoła w Wołominie rozpocznie działalność już w lutym 2023 r. Kandydaci będą mogli wybierać spośród wielu kierunków z branż medycznej i pomocy społecznej: opiekun osób starszych, opiekunka środowiskowa, terapeuta zajęciowy, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun w domu pomocy społecznej, technik sterylizacji medycznej, technik elektronik-informatyk medyczny, technik elektroradiolog czy technik farmaceutyczny. Dobór kierunków ma odpowiadać na potrzeby kadrowe szpitali należących do samorządu województwa mazowieckiego, a także placówek medycznych, zakładów opiekuńczych, hospicjów oraz domów pomocy społecznej powstających i działających na terenie powiatu wołomińskiego.

Krzysztof Skolimowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaznacza, jak ważne dla branży medycznej jest powstanie szkoły w Wołominie. – Potrzeba nam kadr, które będą się zajmować tymi zawodami. Powstanie medycznej szkoły w Wołominie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy na profesjonalnych pracowników ochrony zdrowia.

Natomiast Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej oraz wnioskodawca poprawki do budżetu o powołaniu szkoły, zwrócił uwagę, że medyczne szkoły policealne przez wiele lat nie miały najlepszych warunków do rozwoju.– Teraz się to zmienia, bo okazuje się, że w szpitalach zarówno wojewódzkich, jak i powiatowych brakuje nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale również niższego personelu technicznego. Do tego typu zawodów może przygotować Medyczna Szkoła Policealna. Dzięki współpracy z burmistrz Wołomina Elżbietą Radwan, możliwe będzie już od semestru wiosennego uruchomienie takiej placówki w budynku Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Sasina w Wołominie.

Samorząd województwa mazowieckiego na powstanie szkoły przeznaczy w tym roku – 1 mln zł, a w przyszłym – 4 mln zł.