Wołomin. Kto odpowiada za zaniedbania?

4
252

We wrześniu ubiegłego roku zrealizowano płatności końcowe w ramach projektu internetowego dla gminy Wołomin wartego ponad 3 miliony złotych. Niedawno jednak kontrolerzy zewnętrzni wykazali, że cel projektu nie został osiągnięty, odbiorcy końcowi nie mogą korzystać z Internetu, a ponadto brakuje 10 wież i 3 nadajników.

Elżbieta Radwan Edyta Zbieć. Internet nie działa.
Finalizowały projekt obecne władze Wołomina. Miał działać od przeszło dwóch lat! CPPC stwierdza, że gmina nie podjęła wystarczających działań, aby awarie były naprawione.

Po zażegnaniu kontrowersji wokół inwestycji dotyczącej bezpłatnego internetu dla  30 lokalizacji w podwołomińskich sołectwach, ujawniły się zaniedbania wokół innego,  podobnego projektu, realizowanego na większą skalę.

Realizację projektu „Internet Szansą Rozwoju Gminy Wołomin” rozpoczęto w poprzedniej kadencji jednak to administracja Elżbiety Radwan finalizowała projekt i powinna prowadzić nadzór nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Niestety, jak podają „Wieści Podwarszawskie” opisując efekty kontroli projektu dokonanej przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa – cel projektu nie został osiągnięty i istnieje ryzyko, że Wołomin będzie musiał zwrócić 3 miliony złotych dotacji.

„Przeprowadzona wizja lokalna u beneficjentów wykazała brak dostępu do internetu w większości kontrolowanych lokali lub internet działał w sposób uniemożliwiający swobodne korzystanie. Beneficjenci poinformowali zespół kontrolujący, iż pomimo zgłaszanych usterek, nie zostały one naprawione. Beneficjenci deklarowali chęć oddania przekazanego przez Gminę sprzętu” – czytamy w raporcie pokontrolnym CPPC.

Zaskakująca jest kolejna informacja, że jednostki podległe gminie, które miały korzystać z dostępu do Internetu w ramach projektu za ponad 3 miliony zł., korzystają od dwóch lat z usług innych dostawców, oczywiście nie za darmo. Do kontroli wylosowano 6 z 16 jednostek podległych Beneficjentowi (gminie – red.). Okazało się, że wszystkie skontrolowane jednostki korzystają z indywidualnie podpisanej umowy na dostawę Internetu.

Zespół kontrolujący CPPC stwierdza również w raporcie, że „Beneficjent (gmina Wołomin – red.) nie podjął wystarczających działań, aby awarie były naprawione. Beneficjent pomimo stwierdzonych nieprawidłowości nie monitoruje infrastruktury ani sprzętu przekazanego beneficjentom ostatecznym (mieszkańcom i jednostkom)”,  chociaż o dużych problemach technicznych urzędnicy wiedzieli dużo wcześniej nie tylko na podstawie zgłoszeń użytkowników, ale także audytu, który sami zlecili w marcu 2016 r. Pozostaje już tylko zapytać: za co tak naprawdę płacono, i kto odpowiada, za te zaniedbania, tym bardziej, że stwierdzono brak 10 wież i 3 hot spotów w porównaniu z dokumentacją projektową?

Dodajmy, że to nie jest ten sam projekt, który ponad rok temu opisywała prasa mający dostarczyć Internet do 30 lokalizacji w podwołomińskich sołectwach. Wiceburmistrz Edyta Zbieć, na sesji w czerwcu ubiegłego roku, informowała, że Internet w ramach tamtego projektu działa.

 

Mariusz Misiukiewicz

 

Wieści:

http://wiesci.com.pl/2017/01/wolomin-darmowy-internet-totalna-porazka/

 

Protokół z sesji 20.06.2016 r. str. 22:

http://wolomin.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=11758&bar_id=11818

4 KOMENTARZE

  1. Za spieprzoną robotę odpowiadają realizator, nadzorca oraz płatnik. Wszyscy podlegali burmistrz Radwan.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.