Wołomin, Marki czy Radzymin?

0
218

Do 7 czerwca mieszkańcy Wołomina, Radzymina, Marek i klienci sklepów Tesco będą decydować, jaka inicjatywa prospołeczna powinna otrzymać dofinansowanie w programie „Decydujesz, pomagamy”.

W Wołominie, Radzyminie i Markach walka toczy się między 3 autorami najlepszych projektów z tego regionu, jeden z nich otrzyma grant na realizacje swojego pomysłu. Te projekty to:

 • Wołomiński Integracyjny Piknik Międzypokoleniowy „Ludzi Lubię!”
  Poprzez organizację naszego Pikniku chcemy pokazać, jak bardzo jesteśmy solidarni, jak silne jest w nas poczucie tożsamości i jak bardzo potrzebujemy zmieniać na lepsze nasz Wołomin. Czekają na nas warsztaty artystyczne i wystawy rękodzieła, stoiska tematyczne, występy uczniów oraz wiele innych atrakcji!
  Możemy udowodnić całemu krajowi, że jest na mapie Polski miejsce, gdzie wbrew obiegowym stereotypom mieszkają ludzie o ogromnych sercach i potencjale do czynienia dobra!
 • Raz, dwa, trzy, zmieniać możesz i Ty – Radzymin – miasto dostępne dla wszystkich
  W ramach projektu zorganizujemy lekcje uczące prawidłowych postaw wobec osób niepełnosprawnych, skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych, których celem jest promowanie tolerancji np. wobec osób z niepełnosprawnością. Kolejnym etapem będzie Gra miejska. Jej celem jest pokazanie, jak funkcjonują osoby z niepełnosprawnością oraz uświadomienie, że mogą one stać się aktywnymi obywatelami, jeśli tylko mają stworzone odpowiednie możliwości i warunki.
  www.fundacjakreatywnislupno.pl
 • Marki Walking
  Projekt „Marki Walking” ma na celu aktywizację społeczności lokalnej seniorów w naszym mieście poprzez zachęcenie do uprawiania sportu nordic walking, odpowiedniego dla osób w każdym wieku oraz o każdej porze roku. Dzięki „chodzeniu z kijkami” kondycja psychiczna oraz fizyczna seniorów poprawią się. Promocja zdrowego, aktywnego stylu życia wśród seniorów to lepsze i zdrowsze samopoczucie naszych babć i dziadków. Jednym słowem: Pij wodę, jedz owoce, uprawiaj nordic walking w Markach 🙂
  www.rodzinnaprzestrzen.org.pl

Od 11 maja do 7 czerwca potrwa głosowanie na najlepsze projekty nadesłane do programu „Decydujesz, pomagamy”. Spośród 1075 zgłoszeń z całej Polski Jurorzy wyłonili 420 finalistów, którzy powalczą o 146 granty. Ponadto Komisja Grantowa przyzna specjalne nagrody jurorskie. W programie biorą udział organizacje pozarządowe, stowarzyszenia bądź indywidualne grupy, które do 10 kwietnia za pomocą internetowego formularza przedstawiły swój pomysł, jak chcą wspierać lokalne społeczności i zmienić najbliższe otoczenie. Lista finalistów dostępna jest na stronie internetowej programu.

Uczestnicy programu z całej Polski powalczą o nagrody o łącznej sumie 800 000 złotych. O tym, kto otrzyma dofinansowanie na zrealizowanie swoich wymarzonych pomysłów, zdecydują mieszkańcy poszczególnych regionów w otwartych głosowaniach w sklepach Tesco.

Zgodnie z hasłem programu „Decydujesz, pomagamy” – szczęśliwe historie nie piszą się same – zdecydowaliśmy, aby to mieszkańcy danego regionu, nasi klienci, wybrali, kto zostanie zwycięzcą i otrzyma grant. To właśnie oni są najlepszymi jurorami, ponieważ znają potrzeby najbliższego otoczenia i wiedzą, jakie pomysły powinny być zrealizowane w ich miejscowości. Dlatego też zachęcamy wszystkich do głosowania i trzymamy kciuki za projekty biorące udział w programie – mówi Adam Manikowski, Dyrektor Zarządzający Tesco Polska.

Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na 146 obszarów. W każdym z nich Komisja Grantowa wybrała 2 lub 3 najlepsze pomysły. Teraz mieszkańcy danego regionu wyłonią zwycięzców wśród autorów projektów, które dotyczą edukacji, promocji zdrowego stylu życia, renowacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych i wielu innych. W gronie finalistów znalazły się Fundacja Rodzinna Przestrzeń, prowadząca działalność głównie na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka, chce zorganizować cykliczne zajęcia z Nordic walkingu dla seniorów. Grupa Ludzi Lubię, czyli animatorzy i pasjonaci kultury w jej wszystkich aspektach, planuje przygotować Wołomiński Integracyjny Piknik Międzypokoleniowy „Ludzi Lubię!”. Oraz Fundacja Kreatywni, promująca idee aktywnego i zdrowego trybu życia w każdym wieku, wolontariatu i integrację miedzy pokoleniową, która w ramach projektu chce przeprowadzić grę miejska „Raz, dwa ,trzy zmieniać możesz i ty – Radzymin Miasto dostępne dla wszystkich”, mającą na celu zwiększenie świadomości o niepełnosprawności. Która z grup zwycięży i otrzyma grant w wysokości 5000 złotych, zdecydują o tym mieszkańcy Wołomina, Radzymina i Marek.

Decydujesz-pomagamy

Liczy się każdy głos

Każdy może wziąć los w swoje ręce i oddać głos na inicjatywę, która jego zdaniem najlepiej wesprze lokalne społeczności. Zasady głosowania są bardzo proste. W każdym sklepie Tesco klienci sieci za każde dokonane zakupy otrzymają specjalny żeton, który będą mogli wrzucić do konkursowej urny z trzema przegrodami. W ten sposób oddadzą głos na projekt, który ich zdaniem jest najlepszy i to właśnie on powinien otrzymać dofinansowanie na jego realizację. Zwycięży ten pomysł, który otrzyma najwięcej głosów. Już w trakcie głosowania na stronie internetowej programu będzie można obserwować, jak radzą sobie finaliści w poszczególnych regionach. Finałowe wyniki i lista zwycięzców programu zostanie opublikowana 13.06.2016 na stronie: www.tesco.pl/pomagamy.

Katarzyna Michalska-Miszczyk, Prezes Zarządu Fundacji Tesco Dzieciom, Partnera Strategicznego programu:

Do programu „Decydujesz, pomagamy” nadesłano ciekawe i różnorodne projekty, dlatego też wybór finalistów nie był prosty. Uczestnicy nieraz zaskoczyli nas swoimi oryginalnymi pomysłami oraz bardzo dobrą znajomością potrzeb lokalnych społeczności. Bardzo pozytywnym faktem jest to, że ponad 80% wniosków było poprawnie wypełnionych pod względem formalnym. Świadczy to o wysokich kompetencjach i zaangażowaniu organizacji, które zgłosiły akces do udziału w programie. Jesteśmy przekonani, że ich działania będą miały realny wpływ na zmianę najbliższego otoczenia na lepsze

Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” można znaleźć na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy oraz Twitterze: twitter.com/TescoMediaPL