Wspólny Bilet wraca na linię wołomińską

0
202

Po ponad dwóch latach przerwy pasażerowie na tzw. linii wołomińskiej będą mogli korzystać ze Wspólnego Biletu. W dniu 27 listopada Powiat Wołomiński zawarł umowę z Zielonką, Kobyłką i Wołominem oraz podpisał porozumienie z m.st. Warszawa, dotyczące zasad finansowania i zakresu obowiązywania Wspólnego Biletu do końca 2019 r.

Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski oraz burmistrzowie Wołomina – Elżbieta Radwan, Kobyłki – Robert Roguski i Zielonki Grzegorz Dudzik podpisali umowę o wspólnym finansowaniu transportu zbiorowego w ramach przejazdów liniami kolejowymi Wołomin – Warszawa, na trasie Warszawa Wileńska – Zagościniec oraz Warszawa Rembertów – Zagościniec. Porozumienie pomiędzy Powiatem Wołomińskim a m.st. Warszawą, które wchodzi w życie z dniem 1 grudnia br. podpisał w imieniu władz stolicy prezes ZTM Wiesław Witek. Łączny koszt dla samorządów z powiatu wołomińskiego przekroczy do 2019 r. 25 milionów zł.

Wspólna konferencja prasowa w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wołominie, podczas której podpisano stosowne dokumenty, była zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy samorządami z terenu powiatu wołomińskiego, ZTM, Kolejami Mazowieckimi i władzami Warszawy. Podczas spotkań roboczych i konsultacji ustalono, że stały koszt partycypacji samorządu powiatowego i samorządów gmin dla wspólnego biletu wyniesie 40% przez cały okres trwania porozumienia. Podstawową jednostką rozliczeniową będzie pociągokilometr, która wynosić będzie – w bieżącym roku – 25,25 zł. W ramach porozumienia, w 1 i 2, strefie będą obowiązywały na trasie Warszawa – Zagościniec bilety: dobowe, weekendowe, weekendowe grupowe, 30-dniowe, 90-dniowe, bilety imienne dla dziecka z rodziny wielodzietnej (3+) i dla seniora.

wspolny-bilet-00

Przywrócenie Wspólnego Biletu było możliwe dzięki determinacji i staraniom władz powiatu wołomińskiego i zainteresowanych gmin oraz radnym, którzy podjęli stosowne uchwały o przeznaczeniu środków na sfinansowanie przedsięwzięcia. Wspólny Bilet to konkretne oszczędności dla mieszkańców powiatu pracujących i uczących się w Warszawie i jej okolicach. Dzięki niemu będą korzystać z komunikacji miejskiej na terenie stolicy, ale również dojadą np. do Pruszkowa, Legionowa czy Otwocka nie ponosząc dodatkowych opłat. Obecnie imienny bilet miesięczny Kolei Mazowieckich na trasie Wołomin – Warszawa Wilno kosztuje 170 zł, a karta miejska 90 – dniowa na 1 strefę 140 zł. Łączny koszt 3 – miesięcznych dojazdów to 650 zł. Od 1 grudnia pasażer zapłaci za bilet 90 – dniowy na 1 i 2 strefę 536 zł., oszczędzając 114 zł kwartalnie. Dojeżdżając z Wołomina np. do Pruszkowa pasażer kupi tylko jeden bilet za 536 zł, a koszt dojazdu obniży się o 510 zł kwartalnie.

Cieszę się, że wspólnie doprowadziliśmy do powrotu rozwiązania korzystnego dla mieszkańców naszego powiatu. Od 1 grudnia przestaniemy być jedynym powiatem z tzw. wianuszka okołowarszawskiego, którego mieszkańcy nie korzystają ze Wspólnego Biletu. Wierzę, że porozumienie wypracowane wspólnie z władzami Wołomina, Kobyłki i Zielonki będzie służyło pasażerom z linii wołomińskiej i zachęci mieszkańców z innych miejscowości wokół Warszawy do odwiedzania naszych stron oraz zachęci do zakupu nieruchomości i zamieszkania w powiecie wołomińskim.– powiedział Kazimierz Rakowski, Starosta Wołomiński.

Informacja prasowa