Warszawa będzie aż do Wołomina?

13
549

Prawdopodobnie w przeciągu najbliższych dwóch lat powiat wołomiński zniknie z mapy samorządowej. W jego miejsce powstanie powiat radzymiński, natomiast miasta na zachód od Wołomina zostaną administracyjnie przyłączone do Warszawy.


syrenka powiat wołomiński

Tak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł netKonkret. Nasz rozmówca chcący zachować anonimowość to jeden z parlamentarzystów partii rządzącej.  Zdradza on, że trwają poważne rozważania nad wprowadzeniem takich zmian w podziale administracyjnym Mazowsza. Jego zdaniem zmiany na Mazowszu nie będą duże, mają dotyczyć szczególnie terenów podwarszawskich.  Dla naszego powiatu ma być to jednak prawdziwa rewolucja.

Według ustaleń netKonkret padają następujące argumenty za wprowadzeniem takich zmian. Warszawa, żeby mogła się rozwijać, jak inne stolice europejskie potrzebuje nowych terenów. Tak jak np. Londyn czy Berlin powinna czym prędzej „wchłonąć” najbliższe miejscowości. Kolejnym argumentem jest to, że komunikacyjnie  gminy Ząbki, Marki, Zielonka, Kobyłka i Wołomin już są związane z Warszawą. Wspólny Bilet ZTM+KM kończy się właśnie w Wołominie, autobusy ZTM zaspokajają niektóre potrzeby komunikacyjne tych gmin. Gminy te już w ramach tzw. ZIT-ów (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) planują i realizują przedsięwzięcia mające zintegrować ich tereny ze sobą, a szczególnie ze Stolicą. Warszawa jest również miejscem pracy dla większości osób w wieku produkcyjnym z tych gmin, jak również zaspokaja potrzeby edukacyjne, kulturalne, rozrywkowe i konsumpcyjne osób z zachodniej części powiatu wołomińskiego.
Dodatkowym faktem, który może przemawiać, za szybką realizacją takiego projektu polityczno-administracyjnego jest właśnie polityka! Nie tylko ostatnie wybory samorządowe pokazały, że w powiecie wołomińskim PiS ma niezmiennie bardzo duży swój elektorat. Gdyby ten elektorat współdecydował o wyborze prezydenta Warszawy, mógłby przechylić szalę zwycięstwa na stronę Prawa i Sprawiedliwości. Już dwa lata temu, doszło do sytuacji, że różnica między Jackiem Sasinem a zwycięską Hanną Gronkiewicz Waltz była niewielka, co wywołało duże zaskoczenie wśród komentatorów politycznych.

Powiat Wołomiński – obecnie najludniejszy powiat ziemski na Mazowszu – jest ponadto bardzo zróżnicowany ekonomicznie. Poziom zurbanizowania i zamożności zachodnich gmin różni się istotnie od wielu gmin miejsko-wiejskich i wiejskich na wschodzie powiatu.Dlatego zdaniem niektórych powinien powstać powiat z siedzibą w Radzyminie obejmujący pozostałe gminy wiejskie, mające ze sobą więcej wspólnego niż dla przykładu gmina Strachówka z gminą Ząbki.

Warszawawolomin

Inne reguły wyborczej gry samorządowej

Bardzo istotną zmianą, w przypadku gdy część gmin zostałaby włączona administracyjnie do Warszawy, będzie sposób wybierania burmistrza. Nie będzie w takim przypadku wyborów bezpośrednich, tylko tak jak w przypadku obecnych warszawskich dzielnic, burmistrzów będzie wybierała rada dzielnicy. Mieszkańcy zaś będą głosowali na kandydatów na prezydenta Warszawy oraz radnych Warszawy i radnych dzielnicy.

 

W dodatku dwukadencyjność!

Dodatkowego kolorytu sytuacji polityczno-samorzadowej naszego powiatu dodać może realizacja zapowiadanych przez Jarosława Kaczyńskiego zmian w ordynacji wyborczej, potwierdzonych przez ministra Mariusza Błaszczaka. Burmistrzem i wójtem będzie można być tylko dwie kadencje. „Taki postulat jest w programie PiS, a więc my konsekwentnie wprowadzimy taką zmianę” – powiedział TVP Info szef MSWiA.

Gdyby wyżej opisany podział powiatu wołomińskiego i przyłączenie części terenu do Warszawy jednak nie nastąpił, to w przypadku kilku gmin powiatu wołomińskiego – dla obecnych burmistrzów i wójtów ta kadencja będzie ostatnią, jeśli wprowadzona zostanie dwukadencyjność (liczona też wstecz). Dotyczyć to będzie: Roberta Roguskiego – Burmistrza Kobyłki, Roberta Perkowskiego – burmistrza Ząbek, Grzegorza Dudzika – Burmistrza Zielonki, Pawła Bednarczyka – Burmistrza Tłuszcza oraz wójtów: Jana Cymermana – Poświętne, Dariusza Kokoszę – Jadów, Piotra Orzechowskiego – Strachówka. Jednak dwukadencyjność może być liczona od momentu wprowadzenia zmian – wszystko zależy od zapisów w ustawie zmieniającej ordynację wyborczą. Tę kwestię rozważa obecnie wielu prawników pod kątem zgodności z Konstytucją RP – wstępne opinie są podzielone.

13 KOMENTARZE

  1. Na wczorajszej sesji Rady Powiatu, rzadząca koalicja pokazała czym jest. Kupa karierowiczów myślących o własnych stołkach. Mają jeszcze czelność powoływać się na dobro powiatu. Okazuje się, że Ząbki od powiatu otrzymują 1/5 tego co wpłacą. Największymi płatnikami są gminy zachodnie, a beneficjentami wschodnie. Tak wygląda sprawiedliwych inaczej tj. koalicji PO, MWS i SKW. Radni tacy jak Mikulski, Jaczewski, Sulich i Solis nie walczą o mieszkańców, widza tylko o żłób który mogą stracić.

  2. Jeśli tak to poprosimy w takim razie powiekszenie tez o Piaseczno ktore rowniez spowoduje wieksza Warszawe i to o wiele lepiej niz 30 procent mniejszy Wolomin , a przy okazji zasili z kolei elektoratem PO i N. jak powiekszamy to konsekwentnie.

  3. Pragnę zauważyć, że przy (czysto hipotetycznym) podłączeniu Wołomin i cały Powiat jedynie może stracić. Jeżeli ktoś uważa, że „będzie lepiej” bo może zaczną robić drogi, to grubo się myli. W skali makro na pewno znajdzie się coś ważniejszego niż naprawa „jakiejś tam” ulicy na skraju nowej „Warszawy” vel dzielnicy Wołomin.

  4. I trzeba będzie wymieniać wszystkie dokumenty, zawiadamiać bank, zus, urząd skarbowy, zmieniać umowy, wpisy w CEIDG… szczerze to nie chce mi się tego robić. A jeszcze trochę potem pewnie zmienią nazwy ulic i cała zabawa od nowa. A jak nie zmienią to będzie jeszcze gorsze zamieszanie.

  5. Większe podatki opłaty itd…???? WOŁOMIN – TO WOŁOMIN — Nawet Praga leży na równinie Wołomińskiej…. Starczy nam bliskość ze stolicą taka jak jest ….
    A i za SKM-ką też jestem.. SKM do Wołomina…

  6. A ja jestem za. Jest Warszawa Wesoła, Warszawa Rembertów. Jak wyglądają w porównaniu do Wołomina? U nas dziadostwo w porównaniu z nimi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.