Droga do Szkoły nr 2 przy ul. Armii Krajowej

1
290
Joanna Sasin

Byłam świadkiem wypadku, kiedy przechodzące po pasach, na zielonym świetle, dwie dziewczynki zostały potrącone . Bardzo mnie to poruszyło i uświadomiłam sobie, że szczególnie w okolicach szkół powinno się już dawno zainwestować w najnowocześniejsze rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa pieszych.

W ostatnim czasie dużo mówi się o zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach, a nawet na terenie Wołomina powstało już kilka dodatkowych rozwiązań w celu poprawienia widoczności pieszych na przejściach. Jednak nadal jestem zaniepokojona – dlaczego nowoczesne przejścia nie powstają przy szkołach? Przykładem mogą być „pasy” przy Zespole Szkół nr 2 przy ulicy Armii Krajowej, gdzie natężenie ruchu jest coraz większe. Dochodzi tam do wypadków!

Byłam świadkiem takiego wypadku, kiedy przechodzące po pasach, na zielonym świetle, dwie dziewczynki zostały potrącone. Bardzo mnie to poruszyło – wyobraźcie sobie Państwo, co byście czuli, gdy po odebraniu swoich dzieci ze szkoły kilka chwil później na waszych oczach samochód potrąciłby dwie dziewczynki. Dzięki natychmiastowej reakcji, poszkodowane szybko zostały przewiezione do szpitala.

Niejednokrotnie rodzice sygnalizują, iż widzą jak kierowcy, pomimo czerwonego światła, ignorując przepisy – przejeżdżają. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym bezpieczeństwo pieszych jest zagrożone. Dodatkowym utrudnieniem, dla pieszych i kierujących, jest parking samochodowy znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia. Stojące samochody na parkingu zmniejszają kierowcom szansę na dostrzeżenie dzieci wychodzących ze szkoły, zwłaszcza gdy tuż przy samych światłach zazwyczaj stoi większe auto typu „bus”. Dzieci wychodzące ze szkoły i zbliżające się do pasów są praktycznie niewidoczne dla kierujących.

Aby poprawić bezpieczeństwo naszych dzieci a także dorosłych należałoby wprowadzić szereg zmian, między innymi zrobienie nowoczesnego interaktywnego przejścia reagującego na ruch pieszych, zawierającego silne górne oświetlenie oraz migające lampki przy pasach. Należałoby także zastanowić się nad przebudową przestrzeni w odległości około 10 metrów od przejścia tak aby nic nie ograniczało widoczności. Zastosowanie przed przejściem nawierzchni antypoślizgowej również jest konieczne.

1 KOMENTARZ

  1. więc chce Pani pozbawić tego rejonu PARKINGU !! ładne rzeczy.
    Dzieci przechodzą przez pasy z oświetleniem, problem raczej tkwi w ugnorancji i bandytyzmie niektórych kierowców na których najlepszym batem …. są kamery !!
    Mogłaby je Pani przeglądać w ramach pracy i wyłapywać tych przestęców drogowych ??!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.