Jagodziński: „Raczej dobrze” z wołomińskim biznesem?

2
237

Wywiad, którego udzieliła Portalowi Samorządowemu burmistrz Elżbieta Radwan niestety pokazuje, jak różni się podejście wołomińskiego samorządu do przedsiębiorczości, od takich gmin jak Kobyłka, Radzymin czy Dąbrówka.  Dziennikarz ewidentnie daje burmistrz Radwan możliwość opowiedzenia o biznesie w Wołominie następującym pytaniem: A nie jest np. tak, że po tych aferach z bankami ma pani większy dystans do biznesu? Po czym dostaje odpowiedź, że „raczej dobrze nam się współpracuje”! To „raczej” jest potem zdawkowo rozwinięte: […]kiedyś w mieście działały duże zakłady– stolarnia, huta szkła, gazomontaż, ale już ich nie ma. Teren pod supermarket był poprzemysłowy. Dziś galeria daje miejsca pracy, przynosi gminie wpływy podatkowe.

Sylwester Jagodziński
Autor: Sylwester Jagodziński

Muszę w tym miejscu przypomnieć pani burmistrz, że miejsca pracy i wpływy podatkowe od lat przynoszą Wołominowi i Skarbowi Państwa wołomińskie przedsiębiorstwa, zarówno te większe, jak i małe. To im winno się poświęcić tę wypowiedź – wówczas byłaby to dobra promocja gminy. Przypomnę, też, że jest w Wołominie huta szkła, w której zatrudnionych jest wielu pracowników, i o której powinno się powiedzieć właśnie przy okazji takiego wywiadu, aby wypromować i zareklamować firmę stąd – Hutę Szkła TERMISIL. Oni na swoich materiałach informacyjnych nawiązują do szklarskich tradycji Wołomina i z dumą podają się za kontynuatorów wołomińskiego przemysłu szklarskiego! (http://termisil.com/historia.php). Myślę, że nawet mała pomoc w promocji tego, co robią, przydałaby się wołomińskiej hucie szkła i jej pracownikom w rynkowej walce o przetrwanie.

Przykro mi, że muszę, ale jak tu nie przypomnieć pani burmistrz, że oprócz galerii, która, jak mówi: „daje miejsca pracy”, jest w Wołominie ( ! ) i daje miejsca pracy znacznie dłużej ( ! ) jeden z najnowocześniejszych zakładów z branży chemicznej w Europie i na Świecie – DJ Chem Chemicals Poland S.A., z którego produktów korzystają światowe koncerny a nawet NASA.

Nie gdzie indziej niż w Wołominie  od lat funkcjonuje zakład przetwórstwa mięsnego SOBSMAK zatrudniający kilkaset osób (były lata, że zatrudnienie dochodziło do 500 osób), produkujący wędliny a także walczący o rynek detaliczny poprzez markę sklepów SOBSMAK DELI z świetnymi produktami wędliniarskimi klasy Premium (osobiście polecam „Kiełbasę Sobiecha”).

NUCO czyli dawne Joko Cosmetics to kolejna firma z Wołomina. Produkcja kosmetyków dla znanych marek zarówno na rynek polski jak i zagraniczny, jest tym, co właścicielom firmy przynosi zyski, uznanie i na pewno satysfakcję, a ich pracownikom zapewnia stabilność pracy i wynagrodzenie na dobrym poziomie.

 

Oprócz „galerii” płacą podatki od nieruchomości wprost do wołomińskiej kasy także inne firmy, np. STYRBUD (m.in. produkcja styropianów), CLEAN WORLD (firma z branży gospodarki odpadami), IMPERF (usługi komunalne, gospodarka odpadami), KARTPOL (produkcja opakowań), WODMEL (m.in. budowa wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków, melioracje, roboty drogowe), KZA Zielonka Invest (m.in. automatyka kolejowa – siedziba w Leśniakowiźnie gm. Wołomin), STROPBUD (produkcja stropów teriva, pustaków), PRIMAX (produkcja ciastek) i wiele innych firm, głównie z branży usługowej.

Nudne miasto bez perspektyw, gdzie wszystko upada? Czy powyższa wypowiedź jest zachętą do inwestowania w Wołominie? | Fragment wywiadu udzielonego przez Elżbietę Radwan dla Portalu Samorządowego. http://www.portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/najlepsza-samorzadowiec-w-polsce-na-polu-bitwy-doslownie-i-w-przenosni,92760.html

Warto również zastanowić się nad kolejnym stwierdzeniem pani Radwan: Od kilku miesięcy mamy w Wołominie galerię handlową, która ma swoich zwolenników i przeciwników. W negocjacjach udało się jednak obniżyć kupcom stawkę za wynajem, bo teraz muszą konkurować, dostosować się do nowej rzeczywistości. Nieprecyzyjność tej wypowiedzi prawdopodobnie jest zamierzona. Czy chodziło o to, że burmistrz wynegocjowała tańszą powierzchnię pod wynajem w galerii dla kupców z Wołomina? Raczej nie! A o co? Prawdopodobnie o to, że „z okazji” startu galerii gmina zeszła z kosztów wynajmu lokali użytkowych w jej budynkach. To niestety pokazuje, że z jednej strony są nowe pieniądze z podatku od galerii, ale z drugiej strony mniejsze wpływy za wynajem lokali przez gminę. Czy to prawda?

Gdy przeczytałem tą smutną wypowiedź Elżbiety Radwan o „dystansie do biznesu” lub „raczej dobrej współpracy”, z której wynika, że tylko o galerii handlowej warto powiedzieć w wywiadzie dla Portalu Samorządowego, nie dziwią mnie słowa wypowiedziane dla najnowszych Wieści Podwarszawskich przez właściciela „DJ Chem –u” p. Bogdana Domagała: Nie widzę, by coś w Wołominie robiono, aby zachęcić inwestorów do inwestowania na tym terenie, bo z mojego doświadczenia wszystkie wypowiadane ustne deklaracje są niestety fikcją.

 

Po takiej wypowiedzi Elżbiety Radwan, trudno się nie zgodzić, że „potrzebujemy zdecydowanych działań promocyjnych”! Tylko, jak teraz „zatrzeć złe wrażenie”? | http://www.portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/najlepsza-samorzadowiec-w-polsce-na-polu-bitwy-doslownie-i-w-przenosni,92760.html

2 KOMENTARZE

  1. Ela poluzuj kucyki, oderwana od koryta to zostaniesz Ty w październiku 2018. Twój czas mija.

  2. Sylwuś przestań szczekać bo jesteś współodpowiedzialny za upadek tego.miasta i za brak perspektyw oraz miejsc pracy i inwestycji. Strach pomyśleć co się będzie działo jak wrócisz do koryta co mam nadzieje się nie wydarzy!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.