Powstanie Warszawskie – obchody, relacja

0
240

1 sierpnia 2016 r, kilka chwil przed godziną 17 na ul. Żelaznej czas jakby na kilka chwil cofnął się o 72 lata. „Teraz jest wojna” wymownie wybrzmiało rozpoczynając uroczystości, którym przewodzili: Pani Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, Wiceburmistrz Robert Makowski, Przewodniczący Rady Miasta Leszek Czarzasty oraz Wicestarosta Wołomiński Adam Łossan.

Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Wołomina dzięki inscenizacji przygotowanej przez Jarosława Dąbrowskiego, Związek Strzelecki”Strzelec” i I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie, przenieśli się w klimat wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Mieliśmy okazję zobaczyć i pucybuta i zakochanych przechadzających się po warszawskich uliczkach. I poczuć na własnej skórze jak wszystko to, nagle, w ułamku sekund zamieniło się w wojenny koszmar garstki Powstańców. Na szczęście, tym razem Powstańcy wygrali i przy zdobycznym czołgu mogliśmy wraz z nimi odśpiewać dumnie Hymn Polski.

Tuż po inscenizacji w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona została Msza Święta, a po niej, pod tablicą poświęconą poległej w powstaniu łączniczce batalionu Parasol Marii Teresie Bartnik ps. DIANA, złożono kwiaty i wieńce.

Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele środowisk Powstańców i Kombatantów oraz rodzina Marii Bartnik: Ewa Bartnik- bratowa, żona Kapitana Jerzego Bartnika ps. MAGIK oraz bratanice: Ewa i Magdalena.