Projekt nowego przedszkola w Radzyminie już gotowy

0
191

Radzymin, 24 listopada 2015 – podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Radzyminie Burmistrz Krzysztof Chaciński przedstawił Radzie Miejskiej wizualizacje nowego przedszkola, które powstanie przy ul. Witosa w Radzyminie. Wizualizacje stanowią zwieńczenie prac projektowych. Nowy budynek przedszkola będzie wybudowany przez konsorcjum wykonawców na zasadach „Projektuj i wybuduj” i ma powstać w 2016 r.

„Budowa przedszkola w Radzyminie przy ul. Witosa jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć edukacyjnych w naszej Gminie. Nowa inwestycja ma nie tylko służyć dzieciom i ich rodzinom, podnosić standard życia i uzupełniać ofertę edukacyjną Gminy. Wpłynie również na procesy urbanistyczne i ład przestrzenny w tej części miasta” – stwierdził Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina.

Budynek nowego przedszkola ma prostą i funkcjonalną formę. Pomieści 9 oddziałów, każdy z nich przeznaczony dla 25 dzieci. Oprócz tego w przedszkolu znajdzie się sala gimnastyczna, przestronny hol główny z szatniami, strefa dla administracji i pedagogów oraz strefa kuchenna. Sale opiekuńczo-wychowawcze zostały rozmieszczone wzdłuż centralnego korytarza – najbliżej wejścia sala gimnastyczna i sześć sal dla średniaków i starszaków, a na końcu – trzy sale dla najmłodszych dzieci.

Wszystkie sale mają bezpośredni dostęp do sanitariatów, których wyposażenie będzie dostosowane do potrzeb i wzrostu dzieci, a także zaplecze na pomoce dydaktyczne. Przeszklone drzwi umożliwią opiekunom wgląd z korytarza lub z łazienki do wewnątrz sal. Dwie z sal dla starszych dzieci będą połączone przesuwną ścianą systemową, dzięki której będzie można je połączyć w jedno wielofunkcyjne pomieszczenie.

Na końcu korytarza centralnego znajdzie się wyjście na zewnątrz, z zadaszeniem, pod którym dzieci mogą bawić się w razie niepogody. Zadaszone będzie również wejście główne, aby można było tam wygodnie czekać lub zostawić wózek dla dziecka. Planowane są dwa dodatkowe wyjścia dla dzieci – na końcu korytarza centralnego oraz w sali gimnastycznej, które będą prowadzić na place zabaw. Po wschodniej stronie budynku zaplanowano trzy place zabaw, dostosowane pod kątem poszczególnych grup wiekowych. Każdy z nich ma zostać wyposażony w bezpieczną nawierzchnię syntetyczną.

Z zewnątrz budynek ma prostą formę, opartą na planie litery T. Będzie parterowy i pokryty dwuspadowym dachem. Bryłę budynku urozmaicą dekoracyjne pilastry z poziomym boniowaniem oraz nietypowe otwory okienne: okna będą różnej wielkości, z kolorowym obramowaniem i rozmieszczone tak, aby przywoływały na myśl radosne buzie.
Zaprojektowano również przyjazne otoczenie budynku z przestrzennym placem przed wejściem głównym i dwoma zjazdami od ul. Witosa. Budynek będzie dostępny dla niepełnosprawnych, w projekcie uwzględniono również możliwość zastosowania paneli słonecznych do ogrzewania wody. Na terenie przedszkola znajdzie się 37 miejsc parkingowych, w tym dwa dla niepełnosprawnych, oraz dogodne drogi wewnętrzne dla zaopatrzenia. Dodatkowo wzdłuż ul. Witosa zaplanowano miejsce parkingowe dla autokaru i kolejne 7 miejsc dla samochodów.

Wykonawcą projektu i budowy nowego przedszkola w Radzyminie jest konsorcjum firm: Biuro Projektowe Mazowsze Sp. z o. o., Ciałbud Sp. z o. o., CIAŁBUD Wiesław Ciałkowski i Zakład Remontowo Budowlany Jansan Jerzy Janusz. Konsorcjum pracuje w systemie „Projektuj i wybuduj”, czyli odpowiada zarówno za zaprojektowanie budynku oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń, jak i jego budowę oraz przekazanie od użytkowania. Umowa pomiędzy Gminą Radzymin a konsorcjum opiewa na kwotę brutto 4,8 mln zł. W dniu 17 listopada wykonawcy przejęli oficjalnie od Gminy Radzymin teren budowy. Do końca listopada ma zostać złożony wniosek o pozwolenie na budowę.

Równolegle z pracami nad budową nowego przedszkola przygotowywana jest kompleksowa inwestycja w ulicę Witosa, tak aby do nowego przedszkola doprowadzić wszystkie niezbędne media oraz zapewnić wygodny dojazd dzieciom i rodzicom.

Informacja prasowa Gminy Radzymin