Radzymin – Miasto dostępne dla wszystkich

0
190

„Raz, dwa, trzy zmieniać możesz i Ty – Radzymin – Miasto dostępne dla wszystkich” z dofinansowaniem w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”.

7 czerwca zakończyło się głosowanie na lokalne inicjatywy prospołeczne w programie „Decydujesz, pomagamy”. W województwie mazowieckim aż 17 organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych wywalczyło w głosowaniu granty o wysokości po 5000 zł każdy, a klienci oddali na nie ponad 5 milionów głosów.

Jak informowaliśmy TU, o dofinansowanie starały się trzy projekty z terenu powiatu wołomińskiego:

 • Wołomiński Integracyjny Piknik Międzypokoleniowy „Ludzi Lubię!”
 • Raz, dwa, trzy, zmieniać możesz i Ty – Radzymin – miasto dostępne dla wszystkich
 • Marki Walking

Ostatecznie, udało się tylko Fundacji Kreatywni Słupno, która tak opisuje swój projekt:

w ramach projektu zorganizujemy lekcje uczące prawidłowych postaw wobec osób niepełnosprawnych, skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych, których celem jest promowanie tolerancji np. wobec osób z niepełnosprawnością. Kolejnym etapem będzie Gra miejska. Jej celem jest pokazanie, jak funkcjonują osoby z niepełnosprawnością oraz uświadomienie, że mogą one stać się aktywnymi obywatelami, jeśli tylko mają stworzone odpowiednie możliwości i warunki.

sprawdź też: www.fundacjakreatywnislupno.pl

decydujesz-pomagamy-02

Mieszkańcy Mazowsza wybrali 17 organizacji, do których trafi w sumie 85 000 zł. W województwie mazowieckim wśród laureatów znalazły się:

 • Fundacja Strefa Pociech z Sokołowa Podlaskiego za projekt „Dla Ciebie, dla Rodziny”;
 • Stowarzyszenie Nasz Jasieniec z Jasińca Soleckiego za projekt „Żyj na wsi, miej pasje…”;
 • Stowarzyszenie Słoneczny Dom z Radomia za projekt „Daj dzieciom radość”;
 • Powiatowe WOPR w Białobrzegach za projekt „Wakacje z Delfinkami”;
 • Fundacja Pomocy Społecznej Eva z Bartoszyc za projekt „Sportowe wakacje z Evą”;
 • Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Tęcza z Warszawy za projekt „Ogród terapeutyczny dla osób niewidomych”;
 • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Wyszkowie za projekt „Klub Dziecka i Rodzica w Wyszkowie”;
 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Płocku za projekt „ja+cukrzyca=moje lepsze życie”;
 • Zarząd Gminny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Kosewa i Szczypiorna za projekt „Krok ku lepszej przyszłości”;
 • Fundacja „Dr Clown” z Warszawy za projekt „Leczymy śmiechem!”;
 • Fundacja „Fundacja Kreatywni” z gminy Radzymin za projekt „Raz, dwa, trzy zmieniać możesz i Ty – Radzymin – Miasto dostępne dla wszystkich”;
 • Fundacja „Dr Clown” z Warszawy za projekt „Wolontariat z uśmiechem”;
 • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Ostrołęce za projekt „Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu”;
 • Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” z Mińska Mazowieckiego za projekt „Wasza pomoc – nasza sprawność”;
 • Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom z Warszawy za projekt „Przyszpitalny Integracyjny Plac Zabaw Zamiast Poczekalni”;
 • Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt „NERO” z gminy Sochaczew za projekt „Odnaleźć drogę do domu”;
 • Stowarzyszenie „Otwarte Umysły” z Barcina za projekt „Z głową kupuję, mądrze gotuję, zdrowo żyję”.

Zakres zgłoszonych projektów był bardzo szeroki, największą popularnością cieszyły się działania edukacyjne, rozwój kompetencji i edukacja oraz działania z zakresu ochrony zdrowia i promowania zdrowego stylu życia.

Adam Manikowski, Dyrektor Zarządzający Tesco Polska:

Liczba głosów oddanych w trakcie programu wskazuje jednoznacznie, jak bardzo my, Polacy, potrafimy się zmobilizować, szczególnie wokół spraw dotyczących naszego najbliższego otoczenia. 5,5 miliona głosów to wielki sukces nie tylko organizacji, lecz wszystkich naszych klientów, którzy chcą wziąć sprawy lokalne w swoje ręce. Szczęśliwe historie nie piszą się same, dlatego daliśmy naszym klientom unikalną możliwość wyboru, który z lokalnych projektów w ich sąsiedztwie wesprzemy oraz czyją historię możemy wspólnie odmienić.

Głosowanie na projekty lokalnych organizacji pozarządowych oraz aktywistów trwało od 11 maja do 7 czerwca we wszystkich sklepach Tesco w całej Polsce. Do programu zostało zgłoszonych ponad 1000 projektów z całego kraju. Z nadesłanych propozycji jury wyłoniło 420 organizacji, które walczyły o 146 grantów o łącznej wartości 800 000 zł oraz kilkanaście wyróżnień specjalnych. Klienci sklepów oddali w sumie ponad 5,5 miliona głosów.

Katarzyna Michalska-Miszczyk, Prezes Fundacji Tesco Dzieciom:

Fundacja Tesco Dzieciom od wielu lat realizuje szereg projektów społecznych, ale program „Decydujesz, pomagamy” zajmuje szczególne miejsce pośród nich – przede wszystkim ze względu na wspieranie oddolnych inicjatyw na rzecz najbliższego otoczenia, zaproponowanych przez lokalną społeczność. Organizacje, które zgłosiły się do programu, wykazały niezwykłą kreatywność i mobilizację. Ich projekty pokazały, jak dokładnie znają one potrzeby swojego otoczenia – żaden zewnętrzny podmiot nie byłby w stanie pomóc „w punkt” tak, jak zrobiły to lokalne pomysły.

Listę wszystkich laureatów programu można zobaczyć na stronie internetowej programu www.tesco.pl/pomagamy
Organizatorem programu „Decydujesz, pomagamy” jest Tesco Polska, Partnerem Strategicznym – Fundacja Tesco Dzieciom, a Partnerem Merytorycznym Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Partner strategiczny Partner merytoryczny

Więcej informacji: www.fundacjatesco.pl

decydujesz-pomagamy-01