Radzymińska Karta Mieszkańca startuje 1 lipca

0
240

Gmina Radzymin wprowadza Radzymińską Kartę Mieszkańca, dzięki której od 1 lipca br. mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z przywilejów przygotowanych przez samorząd, jednostki gminne, organizacje oraz firmy partnerskie. Radzymińska Karta Mieszkańca będzie uprawniała m.in. do bezpłatnych przejazdów komunikacją gminną, skorzystania z „Bonu Malucha”, promocyjnych cen biletów na gminne wydarzenia kulturalne, zniżek na wybrane zajęcia i dostęp do infrastruktury sportowej. Na karcie będzie można także zakodować długookresowe bilety ZTM Warszawa. O wydanie karty mogą ubiegać się wszyscy mieszkańcy Gminy Radzymin, którzy są tu zameldowani lub rozliczają podatek dochodowy w Urzędzie Skarbowym w Wołominie.

Celem wprowadzenia programu Radzymińska Karta Mieszkańca jest budowanie lokalnej tożsamości mieszkańców w wielu aspektach – od identyfikowania się z radzymińską historią i tradycją po płacenie tu podatków i budowanie lojalności konsumenckiej wobec lokalnych przedsiębiorców.

Chcemy, aby Radzyminiacy identyfikowali się z gminą, w której mieszkają i byli z tego dumni. Dzięki Radzymińskiej Karcie Mieszkańca możemy zaproponować mieszkańcom wiele korzyści, związanych z zamieszkaniem w naszej gminie, począwszy od bezpłatnych przejazdów komunikacją gminną, poprzez dopłaty do opieki nad najmłodszymi dziećmi, po komercyjne oferty, przygotowane przez firmy partnerskie – powiedział Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina. Jednocześnie karta jest uniwersalnym narzędziem, opartym na nowych technologiach, dzięki którym będziemy mogli w prosty sposób rozwijać jej funkcjonalność. Od strony technicznej została przygotowana w taki sposób, aby mogła w przyszłości pełnić np. funkcję zbliżeniowego dostępu do obiektów gminnych czy integracji z systemami informatycznymi naszych jednostek organizacyjnych.

Transport publiczny, Bon Malucha i wiele innych – długa lista korzyści, związanych z Radzymińską Kartą Mieszkańca

Listę przywilejów związanych z posiadaniem Radzymińskiej Karty Mieszkańca otwierają korzyści związane z transportem publicznym. Karta uprawnia do bezpłatnych przejazdów gminnymi liniami R i N. Ponadto na karcie będzie można kodować bilety długookresowe ZTM Warszawa. Ta możliwość w połączeniu z faktem, że gminne rozkłady jazdy są dostosowane do rozkładów warszawskich autobusów linii 738, 705 i N61, ułatwia korzystanie z komunikacji publicznej na terenie gminy Radzymin i w Warszawie. Jedna karta w portfelu i wiele zastosowań – to było jedno z głównych założeń przy tworzeniu Radzymińskiej Karty Mieszkańca – mówi Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina. Dzięki podpisanej przez Gminę Radzymin umowie z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie poszerzyliśmy funkcjonalność karty i jesteśmy w gronie zaledwie sześciu okołowarszawskich gmin, które dają mieszkańcom możliwość kodowania na karcie mieszkańca biletu okresowego ZTM”.

Dla posiadaczy Radzymińskiej Karty Mieszkańca Gmina Radzymin przygotowała również nowy samorządowy program pod nazwą „Bon Malucha”, który zacznie obowiązywać od 1 września 2017 r. Jego celem jest ułatwienie opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Rodzice małych dzieci, którzy wyrobią sobie i dziecku Radzymińską Kartę Mieszkańca, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do udokumentowanych kosztów opieki, np. opłat za żłobek lub wynagrodzenia dla niani, w wysokości od 300 do 500 zł miesięcznie na dziecko. Szczegółowe zasady przyznawania Bonu Malucha określa regulamin uchwalony Uchwałą Rady Miejskiej w Radzyminie nr 431/XXXVIII/2017 z dn. 22.06.2017. To nasza propozycja dla młodych rodzin, które wybrały Gminę Radzymin na swoje miejsce do życia. Do tej pory, w ciągu ostatnich dwóch lat, zapewniliśmy miejsca w gminnych przedszkolach dzieciom w wieku przedszkolnym. Teraz nadszedł czas na inwestycję w opiekę i wychowanie jeszcze młodszych mieszkańców oraz na wsparcie dla ich rodziców. Wierzę, że tego typu inwestycje edukacyjne przynoszą gminie długofalowy rozwój i integrują naszą społeczność – mówi Burmistrz Chaciński.

Z Radzymińską Kartą Mieszkańca będzie można uzyskać zniżki na zajęcia i wydarzenia organizowane przez gminne instytucje: Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin oraz Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu. W przygotowaniu są m.in. promocyjne ceny na udział w zajęciach i wydarzeniach kulturalnych, sportowych i edukacyjnych. Planowane ulgi wynoszą od 20% do 30%. Ponadto karta będzie uprawniała do dostępu na preferencyjnych zasadach do gminnej infrastruktury sportowej – boisk i hal sportowych. Zniżki na zajęcia sportowe zaoferował także Radzymiński Klub Sportowy Mazur Radzymin. Szczegóły będą podawane na stronie internetowej karty w miarę dostępności zajęć, wydarzeń i obiektów.

W ramach budowania oferty Radzymińskiej Karty Mieszkańca Gmina Radzymin pracuje nad umowami z Gminą Wołomin oraz Wyszkowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, aby umożliwić posiadaczom karty zniżki na korzystanie z pływalni w Wołominie i Wyszkowie. Planuje się, że zniżki będą obowiązywały najpóźniej od 1 sierpnia br., a ich wysokość wyniesie pomiędzy 20% a 30% w zależności od cennika w różnych porach doby. W kolejnych miesiącach Gmina Radzymin będzie dążyła do rozszerzania oferty o zniżki na inne pobliskie pływalnie.

W gronie partnerów Radzymińskiej Karty Mieszkańca jest też gminne Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, które proponuje zniżki 20% na komercyjne usługi medyczne oraz możliwość bezpłatnego korzystania z wybranych badań profilaktycznych. Dokładne informacje o dostępnych badaniach będą można uzyskać podczas rejestracji.

Oferty specjalne od lokalnych przedsiębiorców

W ramach programu Radzymińskiej Karty Mieszkańca gmina zwróciła się do firm działających na lokalnym rynku z propozycją współpracy i przygotowania ofert specjalnych dla posiadaczy karty. Program partnerski pod hasłem „Lokalni Lojalni” spotkał się z dużym zainteresowaniem biznesu – do dnia premiery Radzymińskiej Karty Mieszkańca dołączyło do niego 33 partnerów – firm komercyjnych i stowarzyszeń. Aktualne oferty firm partnerskich są dostępne na stronie www.rkm.radzymin.pl oraz w punktach oznaczonych nalepkami Radzymińskiej Karty Mieszkańca.

Lista partnerów rośnie niemal każdego dnia, a Gmina Radzymin planuje stałe rozszerzanie współpracy z biznesem. Współpraca w ramach partnerstwa zakłada promowanie przez gminę tych lokalnych firm, które zaoferują posiadaczom karty specjalne rabaty lub korzyści. W ten sposób rośnie atrakcyjność karty dla mieszkańców, zaś przedsiębiorcy mogą budować lojalność klientów oraz wzmacniać swoją pozycję na lokalnym rynku. Chcemy, aby karta była czynnikiem budującym pozycję lokalnych przedsiębiorstw. Wspólnie z nimi będziemy wzbogacać katalog ofert z korzyścią dla posiadaczy karty i dla firm partnerskich – mówi Burmistrz Chaciński i zaprasza wszystkich zainteresowanych współpracą przedsiębiorców do kontaktu i wypełnienia deklaracji partnera programu.

Przyszłościowa technologia

Dzięki zastosowanej w karcie bezprzewodowej technologii NFC (ang. near-field communications, co oznacza bezprzewodową komunikację między urządzeniami w niewielkim zasięgu) oraz wspierającemu działanie karty zapleczu informatycznemu, w przyszłości zakres funkcji Radzymińskiej Karty Mieszkańca może być systematycznie poszerzany. Będzie ona mogła być wykorzystywana np. jako karta dostępu do gminnych obiektów sportowych (remontowane obecnie boiska czy szkolne hale sportowe) lub punktów odbioru odpadów, jak również współpracować z systemami informatycznymi typu szkolne dzienniki elektroniczne, systemy biblioteczne czy inne systemy jednostek gminnych. Już teraz od 1 lipca zbliżeniowe czytniki będą wykorzystywane w gminnych busach do weryfikacji uprawnień bezpłatnego przejazdu. Karta Mieszkańca jest w pełni przygotowana technologicznie do rozwoju swoich funkcjonalności i dodawania nowych usług oraz korzyści.

Jak otrzymać Radzymińską Kartę Mieszkańca?

Radzymińską Kartę Mieszkańca mogą otrzymać mieszkańcy zameldowani w Gminie Radzymin oraz deklarujący gminę jako miejsce swojego zamieszkania, o ile rozliczają podatek dochodowy w Urzędzie Skarbowym w Wołominie. Kartę na wniosek rodziców otrzymają także dzieci i młodzież.

Wnioski można składać osobiście w punkcie wydawania kart w jednym z dwóch budynków Urzędu Miasta i Gminy Radzymin oraz w mobilnych punktach wydawania kart, które będą organizowane podczas letnich imprez plenerowych, m.in. podczas festynu „Wianki w Załubicach” w dn. 24 czerwca.

Procedura wydawania została uproszczona tak, aby kartę można było otrzymać podczas jednej wizyty w urzędzie. W tym celu należy wypełnić wniosek oraz przedstawić dowód osobisty lub – dla osób niezameldowanych w Gminie Radzymin – dowód osobisty łącznie z potwierdzeniem rozliczania PIT w US Wołomin. Karta jest dokumentem imiennym ze zdjęciem, które będzie robione na miejscu podczas wydawania karty. Dane do wniosku będzie można również wkrótce wypełnić w formularzu on-line, który będzie dostępny na stronie www.rkm.radzymin.pl.

Radzymińska Karta Mieszkańca jest bezpłatna i zachowuje ważność przez dwa lata od momentu jej wydania.

Dalsze informacje o Radzymińskiej Karcie Mieszkańca

Więcej informacji o Radzymińskiej Karcie Mieszkańca znajduje się na stronie www.rkm.radzymin.pl, gdzie będą zamieszczane aktualności nt. bieżących zniżek i przywilejów. Zasady wydawania i używania Radzymińskiej Karty Mieszkańca określa Regulamin weryfikacji uprawnień związanych z programem Radzymińskiej Karty Mieszkańca oraz wydawania i używania Radzymińskiej Karty Mieszkańca, wprowadzony zarządzeniem Burmistrza Radzymina nr 0050.50.2017 z dn. 7 czerwca 2017 r. Informacje nt. karty będą również zamieszczane na stronie internetowej Gminy Radzymin, w biuletynie „Radzyminiak” oraz w pozostałych gminnych kanałach informacyjnych.

 

Firmy partnerskie Radzymińskiej Karty Mieszkańca, które dołączyły do programu do 22 czerwca br.:

 

 1. AND Tech – instalacje teletechniczne
 2. Apteka „Od Serca”
 3. BETONOSFERA Produkcja Betonów
 4. Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 r.
 5. Da Grasso – pizzeria
 6. Elżbieta Kursa-Leder – salon kosmetyczny
 7. GierArt – pracownia luster
 8. Intermarche Radzymin – supermarket
 9. IT Logic – produkty i usługi informatyczne
 10. Ja Ty Kwiaty – kwiaciarnia
 11. JOY Szkoła Języków Obcych
 12. Kucyk Design – firma reklamowa
 13. La Pasta – restauracja
 14. Lux Optyka
 15. Mansoor Academy Szkoła Językowa
 16. MEBL-AR – centrum meblowe
 17. Merkury – centrum odzieżowe
 18. Moto Manual Aftermarket
 19. Naturhouse – zdrowie żywienie
 20. Next Color Radzymin – serwis blacharsko-lakierniczy
 21. Od Diamentu do Brylantu Ilona Zawadziło – kosmetyki
 22. Panorama – Centrum Medyczne
 23. Panorama – delikatesy
 24. PKM Fight Club Radzymin
 25. PLANET Szkoła Językowa
 26. Pupil – sklep zoologiczny
 27. RKS Mazur Radzymin – klub sportowy
 28. Sensoryczek Gabinet Integracji Sensorycznej i Terapii Dziecięcej
 29. STEFMED – stomatologia
 30. Sushi Wotushi – gastronomia
 31. TAGO Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego
 32. Verodom Bambot i Wspólnicy Sp. J. – firma deweloperska
 33. Willa Developer – firma deweloperska