Akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku

0
237

24 i 25 marca w Wołominie, Tłuszczu, Kobyłce, Markach i Ząbkach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Adriana i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Adriana liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności powiatu wołomińskiego i okolic.

Mam na imię Adrian. W listopadzie ubiegłego roku, mając 33 lata, zdiagnozowano u mnie chemioopornego chłoniaka limfoblastycznego z prekursorowych komórek T. Do tego czasu byłem zdrową osobą. Od 10 lat brałem udział w maratonach rowerowych, często zajmując miejsca na podium. Jeszcze w niedzielę zrobiłem swój ostatni trening, a 24 godziny później dostałem szokującą diagnozę. Z dnia na dzień z wysportowanej osoby stałem się ciężko chorą osobą na nowotwór krwi. Musiałem przewartościować całe swoje życie i plany.
Od roku jestem tatą małego Tomcia, który choć niewiele rozumie to bardzo tęskni. Moja rodzina jest moją codzienną motywacją do dalszej walki. Słowo „Tata” wypowiedziane przez synka daje mi świadomość, że muszę walczyć i pokonać chorobę. – opowiada swoją historię Adrian.

Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Adriana na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.344.940 potencjalnych Dawców, i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie – nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Adrianem.

Rodzina i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Adrian i Inni potrzebują Twojej pomocy!” ruszyły pełną parą – wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca.

Stanąłem więc na starcie najcięższego dystansu w swoim życiu. Zamieniłem swoje rodzinne życie, pracę i pasję rowerową na szpitalne łóżko i korytarze. Dystans morderczy, ale na końcu tego wszystkiego jest upragniona meta, a na niej najcenniejsza nagroda jaką można sobie wymarzyć – nowe życie – mówi Adrian.

Jednak aby wygrać ten wyścig potrzebuję Waszej pomocy. Jedyną szansą na powrót do synka rodziny i pasji jest przeszczep komórek macierzystych. Wśród rodziny niestety nie udało się znaleźć zgodnego dawcy, dlatego też prosimy Was o rejestrację w bazie Fundacji DKMS – apeluje wraz z Rodziną.

Rejestracja podczas tej akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut. Apelujemy do każdego o rejestrację, być to może to ktoś z nas będzie mógł uratować życie Adrianowi lub Innym Pacjentom.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w następujących lokalizacjach:

24 marca 2018

  • Galeria Wołomin, 09:00 – 21:00, ul. Geodetów 2, Wołomin
  • Pływalnia OSiR, 11:00 – 19:00, ul. Korsaka 4, Wołomin
  • Topaz, 10:00 – 16:00, ul. Przemysłowa 7, Tłuszcz
  • Mrówka PSB, 10:00 – 16:00, Wólka Kozłowska 1D, Tłuszcz

25 marca 2018

  • Galeria Wołomin, 10:00 – 20:00, ul. Geodetów 2, Wołomin
  • Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, 10:00 – 16:00, ul. Szkolna 1, Tłuszcz

24 i 25 marca 2018

  • SP nr 1 im Kornela Makuszyńskiego w Markach, 10:00 – 16:00, ul. Okólna 14, Marki
  • Miejski Ośrodek Kultury w Kobyłce, 10:00 – 16:00, Al. Jana Pawła II 22, Kobyłka
  • Miejskie Centrum Sportu w Ząbkach, 11:00 – 19:00, ul. Juliusza Słowackiego 21, Ząbki

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 800 (styczeń 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.