Miasto dla młodych

0
207
Julia Owczarek Była zawodniczka klubu UKS Huragan Wołomin, obecnie studentka architektury na VIA University College w Danii.

Gdy myślimy o rozwoju naszego miasta, musimy pamiętać o tym, by każda grupa wiekowa dobrze się w nim czuła. Miasto tworzą mieszkańcy, którzy dzięki przedstawicielom grup samorządowych mogą zostać wysłuchani. Nie powinno się to ograniczać tylko do świata osób dorosłych. Młodzi ludzie też chcą być zauważeni i słyszani.

Julia Owczarek
Była zawodniczka klubu UKS Huragan Wołomin, obecnie studentka architektury na VIA University College w Danii.

Taką możliwość od 2012 roku dała Młodzieżowa Rada Miasta. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców. Młodzi radni wybrani przez rówieśników w demokratycznych wyborach mają szanse na przygodę, która zabiera ich na pewien czas (kadencja jest przeważnie dwuletnia) w świat samorządu. Uczą się jego zasad oraz odpowiedzialności za swoje środowisko lokalne. Mogą też głośno i publicznie wyrażać potrzeby młodego pokolenia.

Z własnego doświadczenia wiem, że to gra warta świeczki. Nikt nie może zaprzeczyć, że teraz, jak nigdy wcześniej, mamy znaczący wpływ na sprawy miasta. Uczestniczyłam w wielu kongresach w różnych miastach polski, widziałam wielkie zaangażowanie uczestników w swoich młodzieżówkach. Dużą motywacją była dla nas Młodzieżowa Rada Piaseczna, której działania można śledzić na ich prężnie funkcjonującym facebookowym fanpage’u. Razem przechodziliśmy szkolenia i wymienialiśmy się doświadczeniami. Wielu członków Rady po skończeniu kadencji złapało wiatr w żagle. Podróżują po Europie, uczestniczą w kolejnych panelach dyskusyjnych dla młodych, poszerzają swoje horyzonty myślowe. Główną platformą dla ponad stu młodzieżowych organizacji jest „The EuropeanYouth Forum” z siedzibą w Brukselii. W naszym kraju takim łącznikiem jest ,,Polska Rada Organizacji Młodzieżowych” (PROM). Przedstawiciele organizacji zaczynali w swoich miastach nie tylko poprzez Młodzieżowe Rady Miasta, lecz także dzięki zwykłej chęci do działania w sferze publicznej.

Działania samorządowe z pewnością nie należą do nudnych. Choć bywa, że łączą się ze sporym stresem, to wyrabiają w nas odpowiedzialność i myślenie perspektywiczne. Urząd miasta jest otwarty nie tylko na głosy dorosłych mieszkańców, zasiadających w Radzie Miasta, lecz także nasze, młodych.

Mimo zawieszenia działalności MRM, wciąż jest przestrzeń dla naszych pomysłów! Nieważne, czy jako grupa czy jednostka. Masz pomysł na artykuł, inicjatywę, zorganizowanie wydarzenia? Megafon, jakim jest MRM, wciąż istnieje i czeka aż przez niego przemówisz.