Najważniejsze do zrobienia w Duczkach

0
312
Agnieszka Koza

Niezmiernie cieszy fakt, że potrzeby mieszkańców choć częściowo zostały uwzględnione. Zapomniano jednak o jednej z najważniejszych kwestii jaką jest bezpieczeństwo – szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Mijająca kadencja zaowocowała aż trzema nowymi inwestycjami przeznaczonymi dla najmłodszych mieszkańców Duczek. Dwie z nich zostały, dzięki jedności mieszkańców, zrealizowane w ramach WBO (Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego). Największa i najdroższa – budowa Miejsca Spotkań Mieszkańców przy ulicy Miłej została w całości sfinansowana z budżetu gminy. Niezmiernie cieszy fakt, że potrzeby mieszkańców choć częściowo zostały uwzględnione. Zapomniano jednak o jednej z najważniejszych kwestii jaką jest bezpieczeństwo – szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Niedoświetlone przejścia dla pieszych przy ulicy Szosa Jadowska to jeden z problemów, z którymi borykają się mieszkańcy zarówno Duczek jak i Starego Grabia. Dwa z trzech przejść znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie szkół. Zapewnienie bezpieczeństwa dla pieszych to bardzo ważny element organizacji ruchu drogowego. W tym celu w coraz większym zakresie wykorzystywane są aktywne przejścia dla pieszych, które poprawiają bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców.

Kolejnym obszarem, w którym bezpieczeństwo zostało zaniedbane są nieoświetlone, w większości nieutwardzone i nieprzejezdne w okresie od jesieni do wiosny drogi. Brak oświetlenia, chodnika, pobocza, którym piesi i rowerzyści mogliby się bezpiecznie poruszać to problemy nie tylko ulicy Majdańskiej, Długiej, Turystycznej czy Stokrotki ale również wielu innych gruntowych dróg Duczek, które znacznie przewyższają ilością te już wybudowane. W tym miejscu warto wspomnieć również o przystankach autobusowych na które mieszkańcy czekają od wielu lat. Utworzenie przystanku autobusowego na wysokości ulicy Olszowej rozwiązałoby istniejący od wielu lat i rosnący z każdym rokiem problem mieszkańców tej części Duczek, znaleźli się oni bowiem w znacznej odległości od szkoły, przedszkola i stacji PKP. Do najbliższego przystanku autobusowego jest ponad 1 km. W związku z tym, aby skorzystać z usług miejskiego przewoźnika, muszą pokonać niemały odcinek drogi. Poza okresem wakacyjnym drogę tą pokonują dwa razy dziennie dzieci uczęszczające do szkoły w Duczkach. Duży ruch samochodowy, brak oświetlenia, chodnika oraz bardzo wąskie pobocze powodują, że droga ta staje się szczególnie niebezpieczna i uciążliwa. Jest to widoczne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdzie niniejszy stan rzeczy, potęguje dodatkowo szybko zapadający zmrok a zimą śnieg zalegający pobocze.

Oczywiście problemów jest znacznie więcej. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo jest z nich najważniejszym. Pamiętajmy o nim nie tylko korzystając z nowych urządzeń na zmodernizowanych placach zabaw, ale również w czasie kiedy przemierzamy drogę do domu, szkoły czy pracy.