Światowe Dni Młodzieży w naszym powiecie

0
217

Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Marek Solarczyk uczestniczył w spotkaniu poświęconym organizacji Światowych Dni Młodzieży na terenie powiatu wołomińskiego.W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy starosty Kazimierza Rakowskiego wzięli udział burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu, dziekani Dekanatów: Wołomińskiego – ks. Zygmunt Podstawka, Kobyłkowskiego – ks. Jan Andrzejewski, Radzymińskiego – ks. Stanisław Kuć, Tłuszczańskiego – ks. Dariusz Skwarski. Obecni byli także księża odpowiedzialni za przygotowanie pobytu pielgrzymów w parafiach wołomińskich i kobyłkowskich.

swiatowe-dni-mlodziezy-2016-01

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w lipcu 2016 r. w Krakowie. To ważne wydarzenie dzieli się na dwa etapy. Tydzień przed obchodami w Krakowie pielgrzymi z całego świata przybędą do różnych diecezji w całym kraju. Jest to tzw. „Tydzień w Diecezjach”, którego głównym celem jest głębsze poznanie wspólnoty Kościoła. Odbędzie się on również w Diecezji Warszawsko-Praskiej, do której należą parafie z terenu naszego powiatu. W dniach od 20 do 25 lipca nasza diecezja przyjmie około 10 tysięcy pielgrzymów. W tym czasie goście będą uczestniczyć w programach przygotowanych przez parafie i gminy. Stąd apel starosty do włodarzy gmin o aktywne włączenie się w przygotowania i wsparcie organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

swiatowe-dni-mlodziezy-2016-02Dyrektor Diecezjalnego Centrum ŚDM ks. Emil Parafiniuk przedstawił ogólne założenia pobytu pielgrzymów. Diecezja przygotowała już ulotkę w języku angielskim, w której za najważniejsze miejsca w naszym powiecie zostały uznane: Bazylika w Kobyłce, Dom Świętej Faustyny w Ostrówku i Sanktuarium w Ossowie. Wszyscy obecni na spotkaniu byli zgodni, że należy szczególnie podkreślić tradycję i historię tego regionu, a przede wszystkim przybliżyć młodym gościom wydarzenia, które rozegrały się na tej ziemi, a zadecydowały o losach całego świata. Ze strony organizatorów ŚDM padła propozycja zorganizowania dla pielgrzymów rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Światowe Dni Młodzieży to wielka szansa na promocję Ossowa i Radzymina oraz innych miejsc związanych z Cudem nad Wisłą.

– Jeśli chodzi o promocję kultury i historii, nie ma lepszego wydarzenia niż Światowe Dni Młodzieży– powiedział ks. Parafiniuk. W Warszawie znajdą się dwa punkty, w których wolontariusze będą przekazywać informacje o Bitwie Warszawskiej i wskazywać drogę do Radzymina i Ossowa. Bp Solarczyk nazwał powiat wołomiński „perełką diecezji” i zaznaczył, że wiążą się z nim wielkie nadzieje na godne przyjęcie uczestników ŚDM. Do przyjazdu pielgrzymów pozostało siedem i pół miesiąca. Trzeba jak najlepiej wykorzystać ten czas. Starosta powołał zespół roboczy z udziałem księży dziekanów i przedstawicieli samorządów. Starostwo Powiatowe reprezentują doradca Starosty Józef Melak, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Promocji i Sportu Katarzyna Pazio i Dariusz Loranty z Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Zostanie także powołany komitet organizacyjny. Starosta już zwrócił się do biskupa Marka Solarczyka o honorowe przewodniczenie komitetowi.

źródło: powiat-wolominski.pl