Pranie tapicerki – lepiej samemu czy zlecić to firmie?

0
198
pranie i czyszczenie tapicerki meblowej

Fotele, kanapy, wersalki, pufy, krzesła, czyli ogółem meble tapicerowane są obecne w każdym domu i mieszkaniu. Są to meble, które dosyć intensywnie każdego dnia eksploatujemy. Naturalnym jest zatem, że występują na nich różne typy zabrudzeń. Czy można sobie z nimi poradzić samemu, czy lepiej jest wezwać firmę świadczącą mobilne pranie tapicerki?

Metody domowe prania tapicerki

Jeżeli nieszczęśliwie zdarzyło Ci się rozlać na kanapę herbatę, kawę lub wino to zapomnij o mydle czy też wodzie z płynem. Zazwyczaj kończy się to tak, że brud usuniesz jedynie częściowo, a dodatkowo spowodujesz rozmazanie plamy na większą powierzchnię oraz wtarcie substancji w głąb struktury tapicerki. Istnieje również ryzyko powstania odbarwień na tapicerce. Z domowych metod, zdecydowanie najlepsza będzie soda – obecna niemal w każdej kuchni. Niestety, użycie jej nie gwarantuje Ci 100% skuteczności. Wielu plam po jedzeniu lub napojach skutecznie pozbędziesz się z mebli tapicerowanych właśnie sodą, ale z pewnością nie wszystkich.

Drugą z domowych metod, jest wypożyczenie odkurzacza piorącego. Jednak także i to rozwiązanie ma swoje wady. Przede wszystkim dlatego, że fachowe korzystanie z takiego odkurzacza wymaga używania profesjonalnych środków chemicznych. Co więcej, owe środki należy odpowiednio dobierać zarówno do typu tkaniny/obicia, jak i do rodzaju plamy – uniwersalna chemia często nie podoła usunąć wszystkich plam i zabrudzeń. Co zatem jeszcze można zrobić, aby meble tapicerowane znów wyglądały pięknie?

Profesjonalne pranie tapicerki meblowej

Decydując się na mobilną usługę prania tapicerki meblowej dobrą praktyką jest sprawdzenie opinii osób, które skorzystały już z usług danej firmy przed nami. Opinie w Google czy też na Facebooku bywają pomocne, ale warto także skorzystać z podpowiedzi naszych znajomych. Takie rekomendacje pozwolą nam uniknąć rozczarowań i mieć większą pewność, że zatrudniamy prawdziwych fachowców. Takich, którzy posiadają profesjonalny sprzęt do prania/czyszczenia (lepszy niż ten z wypożyczalni), dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, a także profesjonalnymi środkami chemicznymi, które pozwolą usunąć z tapicerki każdą plamę.

Sprawdź Firmę Indygo: mobilne pranie i czyszczenie tapicerki.

Kiedy i jak często prać tapicerkę?

Meble tapicerowane w naszym domu brudzą się i zużywają dokładnie tak samo, jak ubrania. Codziennie przecież siadamy na krzesłach, fotelu czy też kanapie. Jeśli zaś mamy w domu zwierzęta, to zabrudzenia na meblach pojawiają się jeszcze szybciej. Obecność zwierząt, oszczędne odkurzanie tapicerki, spożywanie posiłków na kanapie lub w fotelu, siadanie w brudnej odzieży sprawia, że tapicerka wygląda nieestetycznie i staje się zagłębiem wirusów oraz alergenów.

Zabrudzenia na jasnych meblach są widoczne zdecydowanie bardziej niż na ciemnych. Jednak bez względu na kolor tapicerki, zaleca się przeprowadzić pranie tapicerki co najmniej raz w roku. Zalecana częstotliwość jest indywidualna, dla każdego domu/mieszkania. W przypadku obecności zwierząt, małych dzieci, a także osób z alergiami zaleca się przeprowadzenie prania tapicerki częściej.  Zapobiegamy w ten sposób trwałemu przebarwieniu włókna oraz gromadzeniu się roztoczy i innych drobnoustrojów. Pranie mebli tapicerowanych przez profesjonalistów będzie konieczne również wtedy, gdy wylejemy na tapicerkę trudny do usunięcia produkt, jak na przykład kawę, wino, sosy. Zabrudzeń tego typu nie usuniemy żadną domową metodą.

Artykuł dostarczyła Firma Indygo, specjalizująca się w praniu tapicerki meblowej, oraz praniu wykładzin biurowych i dywanów, a także czyszczeniem i renowacją skór. Zasięg usług prania/czyszczenia to Warszawa oraz okoliczne miejscowości – między innymi Sulejówek, Halinów, Marki, Ząbki, Legionowo.